W najbliższą niedzielę Benedykt XVI ogłosi św. Hildegardę z Bingen Doktorem Kościoła. Będzie ona czwartą kobietą w tym gronie. Z tego powodu niemiecki episkopat, starając się jeszcze bardziej upowszechnić wiedzę na temat świętej z XII wieku, wydał książkę pt. „Hildegarda z Bingen: święta i Doktor Kościoła”.
We wstępie do liczącej ponad 80 stron pracy przewodniczący niemieckiego episkopatu podziękował Papieżowi za to, że w tak znaczący sposób podkreślił spuściznę św. Hildegardy. Opublikowana broszura ma pomóc wszystkim, którzy „interesują się tą nadzwyczajną osobą i jej nauką. Hildegarda była nie tylko uczoną – napisał abp Robert Zollitsch – ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób przejmować odpowiedzialność czerpiąc z Ewangelii”.
W pierwszej części pracy przedstawiona jest biografia średniowiecznej świętej oraz jej obszerne dzieła. Następne rozdziały poświęcone są percepcji mistyczki znad Renu. Obszerną część stanowią oryginalne cytaty Hildegardy, które mają pomóc zrozumieć jej myśl teologiczną.
Całość opracował historyk o. prof. Rainer Berndt SI z uniwersytetu Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem. Jego pracę biskupi udostępnili również w wersji elektronicznej na stronach episkopatu.
Obok św. Hildegardy doktorem Kościoła zostanie także św. Jan z Awili.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.