Niemiecki episkopat promuje św. Hildegardę z Bingen

W najbliższą niedzielę Benedykt XVI ogłosi św. Hildegardę z Bingen Doktorem Kościoła. Będzie ona czwartą kobietą w tym gronie. Z tego powodu niemiecki episkopat, starając się jeszcze bardziej upowszechnić wiedzę na temat świętej z XII wieku, wydał książkę pt. „Hildegarda z Bingen: święta i Doktor Kościoła”.

We wstępie do liczącej ponad 80 stron pracy przewodniczący niemieckiego episkopatu podziękował Papieżowi za to, że w tak znaczący sposób podkreślił spuściznę św. Hildegardy. Opublikowana broszura ma pomóc wszystkim, którzy „interesują się tą nadzwyczajną osobą i jej nauką. Hildegarda była nie tylko uczoną – napisał abp Robert Zollitsch – ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób przejmować odpowiedzialność czerpiąc z Ewangelii”.

W pierwszej części pracy przedstawiona jest biografia średniowiecznej świętej oraz jej obszerne dzieła. Następne rozdziały poświęcone są percepcji mistyczki znad Renu. Obszerną część stanowią oryginalne cytaty Hildegardy, które mają pomóc zrozumieć jej myśl teologiczną.

Całość opracował historyk o. prof. Rainer Berndt SI z uniwersytetu Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem. Jego pracę biskupi udostępnili również w wersji elektronicznej na stronach episkopatu.

Obok św. Hildegardy doktorem Kościoła zostanie także św. Jan z Awili.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.