Burza po słowach kardynała

Kościół we Francji odważnie sprzeciwia się rządowej propozycji zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych.

Biskup Tulonu Dominique Rey wezwał do przeprowadzenia w tej sprawie narodowego referendum. Podkreślił, że Francuzi mają prawo do wiarygodnej debaty w sprawie przyszłości małżeństwa, a ulegający homoseksualnemu lobby rząd nie jest jej w stanie zagwarantować. W tym kontekście przypomina się, że lewicowy prezydent François Hollande jednym z elementów swej kampanii wyborczej uczynił właśnie obietnicę zalegalizowania związków osób tej samej płci jako „małżeństw”.

Prawdziwą burzę wywołały też słowa kard. Philippe’a Barbarina, który jednoznacznie oświadczył, że wprowadzenie tzw. małżeństw homoseksualnych to prosta droga do legalizacji poligamii i kazirodztwa. Po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych arcybiskup Lyonu stwierdził, że rządowe plany oznaczają niszczenie społeczeństwa i pociągną za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Wydaje się, że kwestia obrony małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny przebudziła Kościół we Francji. Ta sprawa znalazła się w sierpniu w centrum ogólnonarodowej modlitwy za ojczyznę, którą z inicjatywy arcybiskupa Paryża zorganizowano po raz pierwszy od drugiej wojny światowej. Modlono się m.in., by dobro wspólne zwyciężyło nad partykularnymi interesami nielicznych oraz by dzieci mogły cieszyć się w pełni miłością matki i ojca.

Choć francuskie media publikują kolejne sondaże mówiące, że większość społeczeństwa jest za legalizacją związków homoseksualnych, nie wydaje się to takie oczywiste. Na ulicach wielu miast Francji trwa kampania uświadamiająca kwestię budzącą najwięcej kontrowersji. Chodzi o prawo do adopcji dzieci przez „małżeństwa” osób tej samej płci, co budzi poważny sprzeciw wśród Francuzów. Do tej pory w kraju były dozwolone związki partnerskie osób tej samej płci, nie mogły one jednak adoptować dzieci. Obecnie prawo ma to zmienić.

Przypomina się w tym kontekście, że w Belgii, gdzie tzw. małżeństwa homoseksualne są legalne od sześciu lat i mają prawo do adopcji, nie dokonano w tym czasie ani jednej adopcji dziecka pochodzącego z innego kraju. Dla przykładu Chiny w klauzulach określających zasady międzynarodowych adopcji zaznaczyły, że o dziecko mogą się ubiegać jedynie małżeństwa złożone z kobiety i mężczyzny.

Rządowy projekt zalegalizowania małżeństw homoseksualnych rozpatrywany będzie we Francji 24 października. Na chwilę obecną władze nie chcą się zgodzić na przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama