Niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego.
W najbliższym czasie Stolica Apostolska opublikuje motu proprio Benedykta XVI o powołaniu do życia Papieskiej Akademii Języka Łacińskiego – pisze na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Będzie to dwunasta Akademia Papieska – zaznacza znany włoski watykanista.
Dotychczas kwestiami związanymi z używaniem i tworzeniem nowych słów w języku łacińskim zajmowała się działająca pod egidą Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej fundacja „Latinitas”. Wśród jej moderatorów jest dwóch Polaków: kapłan diecezji płockiej, ks. prał. Waldemar Turek oraz franciszkanin, o. Polikarp Jan Nowak. Publikuje ona pod takim tytułem czasopismo naukowe, organizuje międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” oraz zajmuje się przekładem na łacinę terminów nowoczesnych.
W skład nowej Papieskiej Akademii, działającej pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury wejdą wybitni naukowcy z różnych krajów świata, a jej celem będzie krzewienie używania i znajomości języka łacińskiego, zarówno w środowisku kościelnym jak i świeckim, a więc także w edukacji szkolnej. Tornielli przypomina, że pół wieku temu, 22 lutego 1962 r., w przeddzień II Soboru Watykańskiego bł. Jan XXIII opublikował Konstytucję Apostolską „Veterum sapientia” podkreślając, że język łaciński jest żywym językiem Kościoła i ma w nim znaczenie szczególne. Apelował również o właściwe przygotowanie w tym względzie kandydatów do kapłaństwa.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.