Niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego.
W najbliższym czasie Stolica Apostolska opublikuje motu proprio Benedykta XVI o powołaniu do życia Papieskiej Akademii Języka Łacińskiego – pisze na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Będzie to dwunasta Akademia Papieska – zaznacza znany włoski watykanista.
Dotychczas kwestiami związanymi z używaniem i tworzeniem nowych słów w języku łacińskim zajmowała się działająca pod egidą Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej fundacja „Latinitas”. Wśród jej moderatorów jest dwóch Polaków: kapłan diecezji płockiej, ks. prał. Waldemar Turek oraz franciszkanin, o. Polikarp Jan Nowak. Publikuje ona pod takim tytułem czasopismo naukowe, organizuje międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” oraz zajmuje się przekładem na łacinę terminów nowoczesnych.
W skład nowej Papieskiej Akademii, działającej pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury wejdą wybitni naukowcy z różnych krajów świata, a jej celem będzie krzewienie używania i znajomości języka łacińskiego, zarówno w środowisku kościelnym jak i świeckim, a więc także w edukacji szkolnej. Tornielli przypomina, że pół wieku temu, 22 lutego 1962 r., w przeddzień II Soboru Watykańskiego bł. Jan XXIII opublikował Konstytucję Apostolską „Veterum sapientia” podkreślając, że język łaciński jest żywym językiem Kościoła i ma w nim znaczenie szczególne. Apelował również o właściwe przygotowanie w tym względzie kandydatów do kapłaństwa.
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.