Watykan nauczy łaciny

Niebawem powstanie Papieska Akademia Języka Łacińskiego.

W najbliższym czasie Stolica Apostolska opublikuje motu proprio Benedykta XVI o powołaniu do życia Papieskiej Akademii Języka Łacińskiego – pisze na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Będzie to dwunasta Akademia Papieska – zaznacza znany włoski watykanista.

Dotychczas kwestiami związanymi z używaniem i tworzeniem nowych słów w języku łacińskim zajmowała się działająca pod egidą Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej fundacja „Latinitas”. Wśród jej moderatorów jest dwóch Polaków: kapłan diecezji płockiej, ks. prał. Waldemar Turek oraz franciszkanin, o. Polikarp Jan Nowak. Publikuje ona pod takim tytułem czasopismo naukowe, organizuje międzynarodowy konkurs poezji i prozy łacińskiej, „Certamen Vaticanum” oraz zajmuje się przekładem na łacinę terminów nowoczesnych.

W skład nowej Papieskiej Akademii, działającej pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury wejdą wybitni naukowcy z różnych krajów świata, a jej celem będzie krzewienie używania i znajomości języka łacińskiego, zarówno w środowisku kościelnym jak i świeckim, a więc także w edukacji szkolnej. Tornielli przypomina, że pół wieku temu, 22 lutego 1962 r., w przeddzień II Soboru Watykańskiego bł. Jan XXIII opublikował Konstytucję Apostolską „Veterum sapientia” podkreślając, że język łaciński jest żywym językiem Kościoła i ma w nim znaczenie szczególne. Apelował również o właściwe przygotowanie w tym względzie kandydatów do kapłaństwa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama