„Jesteśmy świadomi, że naszym zadaniem nie jest bycie negocjatorami ani mediatorami. Mamy jedynie stworzyć dobry klimat dla pokoju w kraju, a także ułatwić zbliżenie stron i rozpoczęcie dialogu”.
Taką deklarację złożył arcybiskup Bogoty Jesús Ruben Salazar Gómez. Przewodniczący konferencji episkopatu Kolumbii wyraził radość z faktu, że rząd poprosił biskupów o włączenie się w proces pokojowy w kraju.
W ciągu ostatnich 20 lat Kościół w Kolumbii pełnił istotną rolę w poszukiwaniu wyjścia z trwającego tam zbrojnego konfliktu. Był także furtką, przez którą można było wielokrotnie wracać do stołu rozmów.
Abp Salazar Gómez wezwał członków Rewolucyjnych Sił Zbrojnych FARC, która jest największą organizacją partyzancką w tym kraju, aby powstrzymali się od dalszych akcji terrorystycznych i udowodnili tym samym, że naprawdę są gotowi do położenia kresu trwającemu od lat konfliktowi. „Musimy zostawić na boku to wszytko, co nas różni z punktu widzenia ideologicznego i politycznego. W tym momencie ważne jest, że w Kolumbii znów mówi się o budowaniu pokoju” – wskazał hierarcha.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.