„Jesteśmy świadomi, że naszym zadaniem nie jest bycie negocjatorami ani mediatorami. Mamy jedynie stworzyć dobry klimat dla pokoju w kraju, a także ułatwić zbliżenie stron i rozpoczęcie dialogu”.
Taką deklarację złożył arcybiskup Bogoty Jesús Ruben Salazar Gómez. Przewodniczący konferencji episkopatu Kolumbii wyraził radość z faktu, że rząd poprosił biskupów o włączenie się w proces pokojowy w kraju.
W ciągu ostatnich 20 lat Kościół w Kolumbii pełnił istotną rolę w poszukiwaniu wyjścia z trwającego tam zbrojnego konfliktu. Był także furtką, przez którą można było wielokrotnie wracać do stołu rozmów.
Abp Salazar Gómez wezwał członków Rewolucyjnych Sił Zbrojnych FARC, która jest największą organizacją partyzancką w tym kraju, aby powstrzymali się od dalszych akcji terrorystycznych i udowodnili tym samym, że naprawdę są gotowi do położenia kresu trwającemu od lat konfliktowi. „Musimy zostawić na boku to wszytko, co nas różni z punktu widzenia ideologicznego i politycznego. W tym momencie ważne jest, że w Kolumbii znów mówi się o budowaniu pokoju” – wskazał hierarcha.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.