Iran: Caritas pomaga po trzęsieniu ziemi

Do dotkniętych tragicznym trzęsieniem ziemi rejonów Iranu zaczęła docierać pomoc zagraniczna. Wciąż rośnie bilans ofiar kataklizmu. Liczba zabitych przekroczyła 300, a rannych – 3 tys. Są ogromne straty materialne. Gotowość do współpracy w pomocy poszkodowanym zgłosiła irańska Caritas.

Choć w zdominowanym przez muzułmanów kraju organizacja ta jest niewielka, posiada jednak bogate doświadczenie, zgromadzone zwłaszcza w związku z częstymi tam wstrząsami sejsmicznymi. Klęski żywiołowe nauczyły też Irańczyków sprawnego współdziałania władz centralnych, lokalnych i organizacji pozarządowych.

Skromna ekipa Caritas operująca z Teheranu składa się wyłącznie z Irańczyków. W działaniach korzysta z państwowej pomocy logistycznej, a sama oferuje w pierwszym rzędzie opatrywanie i leczenie rannych. Gotowa jest także podjąć programy socjalne po zakończeniu akcji ratunkowej. Tak było po tragicznym trzęsieniu ziemi w Bam z 2003 r., w którym życie straciło ponad 30 tys. osób, jak i przy następnych kataklizmach. Katolicka organizacja charytatywna pomagała przy odbudowie podstawowej infrastruktury oraz w opiece nad osobami, które w wyniku klęski żywiołowej straciły najbliższych, mienie i pracę. Dzięki wsparciu włoskiej Caritas irańscy katolicy włączyli się także w odtworzenie struktur edukacyjnych i medycznych na zniszczonych terenach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama