Po inspirację do bł. Karoliny

Około 100 osób zamieszkało w Miasteczku Modlitewnym wokół Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa.

Przyjechali tam młodzi ludzie z kilku diecezji by przez sześć dni poznawać życie i przesłanie męczennicy, która zginęła w 1914 r. z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc się przed gwałtem. 25 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną. W kościele parafialnym w Zabawie, gdzie odbywają się spotkania modlitewne, znajduje się sarkofag bł. Karoliny, a kilka kilometrów dalej jej dom rodzinny i miejsce męczeństwa.

Podczas pierwszej adoracji Najświętszego Sakramentu każdy uczestnik Miasteczka został namaszczony olejkiem nardowym. Ten znak wpisuje się w symbolikę tegorocznego Miasteczka - jest wezwaniem do szukania prawdy i życia nią.

Miasteczko Modlitewne to także spotkania w grupach, dyskusje, śpiewy i tańce. Najważniejszy dzień i powód wspólnego spotkania to 2 sierpnia – 114. rocznica urodzin bł. Karoliny Kózkówny, która zginęła w obronie czystości mając 16 lat.

Uczestnicy nocują w namiotach przy Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Sceneria miasteczka namiotowego oraz stodoła, w której spożywane są posiłki, przypominają czasy przełomu XIX i XX wieku, w których żyła bł. Karolina.

1 sierpnia o godz. 10.30 odbędzie się koncert ewangelizacyjny zespołu „Genezareth”, działającego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Miasteczko Modlitewne jest ogólnopolską inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież, która po raz pierwszy odbyła się w 2010 roku.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w małopolskiej wsi, w oddalonej o 20 kilometrów na północny zachód od Tarnowa – Wał-Rudzie. 13-osobowa rodzina bł. Karoliny nie należała do zamożnych, ale cechowała ją głęboka pobożność.

Karolina wraz z wujem Franciszkiem Borzęckim prowadziła bibliotekę, a w swym domu rodzinnym organizowała spotkania z młodzieżą zwane potocznie „katechezami pod gruszą”.

Gdy w 1914 r. wybuchła I wojna światowa, jeszcze tego samego roku, w listopadzie wojska rosyjskie zajęły Wał-Rudę. 18 listopada 1914 r. żołnierz rosyjski przemocą uprowadził Karolinę z domu. Wyrwała się oprawcy, który zamierzał ją zgwałcić i próbowała uciec. Jednak na skutek zadanych ran poniosła śmierć.

W całej miejscowości oraz jej okolicach powszechnie panowało przekonanie o tym, że Karolina zmarła jako osoba święta. Pierwszym tego wyrazem był udział około 3 tys. osób w pogrzebie, podczas gdy cała wieś Wał-Ruda wraz z okolicznymi miejscowościami liczyły kilkaset mieszkańców. Wkrótce rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Dopiero po kilkudziesięciu latach, 10 czerwca 1987 r., papież Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną.

Od 1987 r. kult błogosławionej dynamicznie się rozwija. Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Szkolnych Kół Caritas oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Błogosławiona patronuje nie tylko wspólnotom młodzieżowym, ale dzięki przykładowi swojego życia również rolnikom i ludowcom.

Od ogłoszenia Karoliny Kózkówny błogosławioną, na jej temat powstają wiersze, pieśni, obrazy, prace naukowe itp. W ostatnich latach przeprowadzonych zostało wiele inicjatyw, których celem jest krzewienie kultu błogosławionej, są to: ogólnopolska peregrynacja relikwii bł. Karoliny, pierścień czystości, kaplica męczenników, Różaniec Karoliny, Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, czy Miasteczko Modlitewne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama