More than Gold – „Bardziej niż złoto”. To hasło protestanckiej inicjatywy ewangelizacyjnej z czasów igrzysk w Barcelonie w 1992 r. przypomina w cotygodniowym felietonie radiowym ks. Federico Lombardi SJ.
Watykański rzecznik nawiązuje do rozpoczętej olimpiady w Londynie wskazując, że tym razem zainteresowanie chrześcijan najważniejszym wydarzeniem sportowym jest jeszcze większe, czego dowodem było powitanie otwarcia igrzysk dźwiękiem kościelnych dzwonów.
„Czego więcej można oczekiwać, niż złota medali, niż podziwu dla sukcesu, przecież i tak chwilowego? – pytał ks. Lombardi. – Podziw dla siły, elegancji, uroku i zręczności sportowych wyczynów nie może zatrzymywać się na kulcie piękna ludzkiego ciała, ale powinien prowadzić do zrozumienia, że chodzi o ciało kształtowane i kierowane przez rozum i wolę, przez zamieszkującego je ducha. A zatem słuszne było połączenie olimpiady z paraolimpiadą dla osób niepełnosprawnych. Ta druga ma nie mniejszą wagę niż pierwsza, bo pozwala zrozumieć jej pozytywne znaczenie. I słusznie jest powiązać Olimpiadę z nadzieją na pokój dla wspólnoty międzynarodowej. Mówi o tym jasno starożytna tradycja «olimpijskiego rozejmu», przypomniana przez Papieża podczas niedzielnych pozdrowień na Anioł Pański: «Módlmy się, aby igrzyska w Londynie były prawdziwym doświadczeniem braterstwa między narodami Ziemi!»” – dodał watykański rzecznik.
Mały kościół przy jednej z bram do Watykanu jest bliski Papieżowi Leonowi XIV.
„Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji”.
Wspomniał także o „geograficznej różnorodności Kościoła katolickiego”.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.