Złoty medal honorowy przyznał Parlament Katalonii tamtejszej Caritas za 60-letnią walkę z ubóstwem i resocjalizację osób z marginesu społecznego. To najwyższe odznaczenie katalońskiego parlamentu zostanie wręczone 10 września br.
Złoty medal został przyznany jednogłośnie Fundacji Caritas Katalonia, „organowi, który od 1992 r. koordynuje działalność wszystkich diecezjalnych Caritas oraz gromadzi i aktualizuje impulsy sprawiedliwości społecznej, jakie cechowały Caritas od lat 40. ubiegłego wieku” – czytamy w orzeczeniu. Walka z ubóstwem i troska o środowiska z marginesu społecznego to stałe elementy jej działalności.
Dziękując Parlamentowi za przyznanie medalu kard. Lluís Martínez Sistach podkreślił, że jest on „uznaniem pracy, jaką realizuje Caritas Katalonia oraz diecezjalne Caritas wspólnie z 2085 parafiami w 10 diecezjach katalońskich, aby pomóc osobom i rodzinom, które cierpią konsekwencje kryzysu ekonomicznego”. Caritas pomaga „w szukaniu pracy, otrzymaniu żywności, w sytuacjach eksmisji i w wielu innych potrzebach” – czytamy w komunikacie.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku hiszpańska Caritas wydała na programy charytatywne i społeczne w kraju i za granicą blisko 250 mln euro, ponad 7 proc. więcej niż rok wcześniej. 65 proc. tej kwoty pochodzi od dobroczyńców indywidualnych, reszta z dotacji publicznych. Wzrosła też liczba wolontariuszy, którzy pracują bezpłatnie w parafialnych i diecezjalnych ośrodkach Caritas, co pozwala państwu zaoszczędzić rocznie tysiące euro. W roku 2010 pomoc od Caritas otrzymało ok. 6, 5 mln osób, czyli o ponad 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 2 mln osób prosiło o rzeczy pierwszej potrzeby, jak żywność, ubranie, pieluchy czy opłatę rachunków za wodę i prąd. Jest to rekord w 60-letniej historii tej kościelnej instytucji.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.