Abp Rino Fisichella, przewodniczący papieskiej rady ds. Nowej Ewangelizacji, o. Henrique Porcu i o. Antonello Cadeddu (Sao Paolo), a także bp Grzegorz Ryś, przewodniczący zespołu konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji będą gośćmi Pierwszego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który poprzedzi XIII edycję Przystanku Jezus.
Nowości jest więcej, bo też po raz pierwszy w tym roku w Kostrzynie zabrzmi dźwięk organów.
Sam kongres rusza 28 lipca. To właśnie na tenże Kongres przyjadą wyżej zapowiadani goście. Również w ramach kongresu odbędzie się koncert na wirtualnych organach. Jan Mroczek, uznany organista, wychowanek krakowskiej Akademii Muzycznej zagra utwory J.S. Bacha, ale także te, znane ze współczesnej muzyki filmowej jak choćby kompozycja Johna Williamsa do Indiany Jonesa.
Instrument, na którym będzie grał Mroczek, to połączenie akustyki i informatyki. Jak tłumaczy Mieszko Sibilski z firmy Magnus produkującej wirtualne organy, na których zagra krakowski muzyk, z tego typu instrumentami jest jak z symulatorami. Dźwięk w wirtualnych organach nie jest prostym odtworzeniem brzmienia organów. Tutaj pracę miechów, wiatrownic, piszczałek symuluje program komputerowy. Jest to – mówiąc w uproszczeniu – wirtualny model instrumentu, który istnieje w rzeczywistości. To komputer przelicza w oparciu o prawa fizyki, jak zachowa się powietrze w danym instrumencie, z jakim opóźnieniem dotrze do piszczałki i jaki da dźwięk wydobywając się z niej. Organy, na których będzie grał Jan Mroczek w Kostrzynie będą wirtualnym modelem organów znajdujących się w Krzeszowie.
By taki model przygotować, potrzebne są najpierw bardzo intensywne prace przygotowawcze. W ich zakres wchodzi m.in. nagranie brzmienia każdego klawisza w każdym z dostępnych w instrumencie głosów. Prace takie trwają przeciętnie około 6 tygodni. Koncert na wirtualnych organach, jak mówi Mieszko Sibilski, jest rozwinięciem idei organizatorów Przystanku Jezus, którym zależy, żeby nowoczesność łączyć z tradycją. Tegoroczny Przystanek Jezus także będzie inny niż w latach ubiegłych.
exosmusic
MAGNUS (koncert) - J.S. Bach - Preludium i Fuga G-dur BWV 541.wmv
Podczas Kongresu zaproszeni hierarchowie oraz charyzmatycy będą uczestniczyć w debatach, głosić konferencje na temat ewangelizacji i modlić się w tej intencji. Na temat nowej ewangelizacji w Kostrzynie będą również rozmawiali naukowcy – socjologowie oraz biskupi. Nie zabraknie wśród nich pomysłodawcy Przystanku Jezus – bp. Edwarda Dajczaka.
31 lipca – na zakończenie kongresu – planowane jest spotkanie z Lechem Dokowiczem i pokaz filmu „Ja Jestem”, którego Dokowicz jest współtwórcą. Nakręcił go razem z Maciejem Bodasińskim. Producentem filmu jest Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej w Katowicach „Gość Niedzielny”.
MikaelFilms
Ja Jestem trailer
Najistotniejszym jednak punktem programu każdego dnia będzie Msza święta. Eucharystii nie zabraknie aż do samego końca XIII Przystanku Jezus – do 5 sierpnia.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.