We współczesnym świecie brak woli politycznej w sprawie rozbrojenia czy choćby kontroli handlu bronią. Wciąż zbyt silne są wpływy tych, którzy na tym zarabiają – w ten sposób abp Tomasi w Genewie skomentował podejmowane obecnie starania o zapanowanie nad światowym rynkiem bronią.
Zdaniem abp Silvano Tomasiego szanse na powodzenie są bardzo nikłe. Z jednej strony w grę wchodzą wielolmiliardowe interesy. Z drugiej strony mamy do czynienia z silnymi ambicjami niektórych krajów, które za wszelką cenę chcą powiększać swój arsenał, również o broń nuklearną – mówi abp Tomasi.
„Wola polityczna w sprawie rozbrojenia w świecie wciąż napotyka na przeszkody. Na przykład Konferencja ds. Rozbrojenia tu w Genewie od 10 lat nie jest w stanie dojść do porozumienia w sprawie programu obrad. Z kolei w Nowym Jorku negocjuje się nowy traktat o handlu bronią. Ma on na celu jedynie kontrolę, a nie zakaz. Chodzi tylko o to, byśmy wiedzieli, co dzieje się z bronią palną, pojazdami wojskowymi, helikopterami i okrętami wojennymi, aby nie trafiły w ręce terrorystów, handlarzy narkotyków czy mafii. Będzie to ważne narzędzie prawne, ponieważ będzie ono miało zasięg ogólnoświatowy. Jednakże w sprawie rozbrojenia nie dojrzała jeszcze wola polityczna. Jak powiedziałem, od 10 lat nie można się porozumieć nawet w sprawie planu pracy. Wydatki na zbrojenia tymczasem stale rosną. Co minutę ginie z tego powodu człowiek. Szkody szacuje się na 400 mld dolarów rocznie. Koszty ludzkie i społeczne są zatem ogromne” – dodał watykański przedstawiciel przy urzędach ONZ w Genewie.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.