Sekretariat Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE i współpracujące z nim organizacje innych wyznań opublikowały w Brukseli wspólny dokument o roli Kościołów w europejskiej polityce spójności.
Polityka regionalna jest jednym z najważniejszych elementów unijnej polityki spójności, o której mówią traktaty europejskie. Podkreślenie tego faktu ma szczególne znaczenie teraz, gdy proces integracji kontynentu przechodzi trudną próbę. Taka jest opinia przedstawicieli różnych Kościołów krajów unijnych. W instytucjach europejskich trwa ożywiona dyskusja wokół tego zagadnienia. Podkreśla się w niej, że polityka regionalna jest kluczowym znakiem solidarności między państwami członkowskimi.
Sekretariat Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE i współpracujące z nim organizacje innych wyznań opublikowały w Brukseli wspólny dokument o roli Kościołów w europejskiej polityce spójności.
„Aktualnie w Unii Europejskiej toczą się dyskusje na temat polityki spójności – mówi sekretarz generalny COMECE ks. Piotr Mazurkiewicz. – Jej zadaniem jest redukowanie nierówności w rozwoju różnych regionów Europy. Dokonuje się to przez kierowanie funduszy europejskich do tych regionów, w których poziom rozwoju jest najniższy. Kościoły odgrywają istotną rolę w zakresie polityki spójności. To wszystko, co jest elementem współpracy transgranicznej jest również obecne w zwyczajnym działaniu Kościoła. Wskażmy tu choćby szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, którym można podążać na przykład z Litwy czy z Wielkiej Brytanii do Hiszpanii. Zwyczajna kwestia troski o stan tego szlaku pielgrzymiego jest również okazją do współpracy” – dodaje ks. Mazurkiewicz.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.