Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita katowicki Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo przyjmą 29 czerwca paliusze z rąk papieża Benedykta XVI.
– Jest to piękna stara tradycja Kościoła, która wskazuje na łączność Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską – mówi o nakładaniu paliuszy nowym metropolitom abp Stanisław Budzik, który przyjmie wkrótce paliusz z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI. Metropolita lubelski przypomina też słowa Papieża z homilii inaugurującej pontyfikat, że paliusz utkany z wełny owczej jest symbolem owcy, którą pasterz bierze na ramiona, żeby ją przyprowadzać do Chrystusowej owczarni.
Arcybiskup Budzik wyjaśnia, że paliusz zakładany jest metropolicie przez Ojca Świętego na znak więzi, jaka istnieje między Kościołami lokalnymi a Ojcem Świętym. Dodaje, że łączność ze Stolicą Apostolską jest potrzebna w sposób szczególny dzisiaj, kiedy Ojciec Święty jest z różnych stron atakowany. – Będzie to też okazja do wyrażenia solidarności z nim, wsparcia go w tej trudnej służbie, którą wziął na swoje ramiona i którą tak pięknie realizuje, prowadząc nas na głębię teologii i duchowości – mówi abp Budzik.
Wraz z metropolitą lubelskim w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie paliusze przyjmą także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.