Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita katowicki Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo przyjmą 29 czerwca paliusze z rąk papieża Benedykta XVI.
– Jest to piękna stara tradycja Kościoła, która wskazuje na łączność Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską – mówi o nakładaniu paliuszy nowym metropolitom abp Stanisław Budzik, który przyjmie wkrótce paliusz z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI. Metropolita lubelski przypomina też słowa Papieża z homilii inaugurującej pontyfikat, że paliusz utkany z wełny owczej jest symbolem owcy, którą pasterz bierze na ramiona, żeby ją przyprowadzać do Chrystusowej owczarni.
Arcybiskup Budzik wyjaśnia, że paliusz zakładany jest metropolicie przez Ojca Świętego na znak więzi, jaka istnieje między Kościołami lokalnymi a Ojcem Świętym. Dodaje, że łączność ze Stolicą Apostolską jest potrzebna w sposób szczególny dzisiaj, kiedy Ojciec Święty jest z różnych stron atakowany. – Będzie to też okazja do wyrażenia solidarności z nim, wsparcia go w tej trudnej służbie, którą wziął na swoje ramiona i którą tak pięknie realizuje, prowadząc nas na głębię teologii i duchowości – mówi abp Budzik.
Wraz z metropolitą lubelskim w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie paliusze przyjmą także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.