Diecezja pińska ma po raz pierwszy po wojnie biskupa
Ingres bpa Antoniego Dziemianki do katedry w Pińsku, który miał miejsce w ostatnią sobotę, ma wymiar historyczny. Po raz pierwszy od 1946 r. ta białoruska diecezja ma swego biskupa ordynariusza. Ostatnim był Kazimierz Bukraba, którego sowieci w 1946 r. wyrzucili do Polski.
Z niewielkich fragmentów diecezji pińskiej, które pozostały w granicach Polski, w 1950 r. utworzona została administratura apostolska w Drohiczynie, obecnie diecezja drohiczyńska. Miejscowi księża, nawet w czasach PRL, starali się pomagać rodakom, którzy pozostali za Bugiem.
Po rozpadzie Związku Sowieckiego, kiedy ustały prześladowania, na czele diecezji pińskiej stali administratorzy apostolscy, m.in. nieżyjący już kard. Kazimierz Świątek, łagiernik i kapłan niezłomny, jedna z legend Kościoła na Wschodzie. Stan tymczasowości udało się usunąć dopiero po długich negocjacjach Stolicy Apostolskiej z reżimem Łukaszenki. Bp Dziemianko przeszedł drogę typową dla pokolenia kapłanów wychowanych w Związku Sowieckim. Nie uczył się w seminarium, ale brał udział w tajnych kompletach. Także jego święcenia były tajne. Dopiero w latach 90. uzupełniał studia teologiczne w Polsce.
Także dzisiaj nie będzie mu łatwo. Katolicy na tym terenie są mniejszością, a kontakty z prawosławnymi nie zawsze układają się dobrze. Być może dlatego, nowy biskup za motto swej posługi wybrał słowa „Ut unum sint”, wzywające do jedności wszystkich chrześcijan. Niewątpliwie tylko ich wspólne świadectwo, pozwoli skutecznie zmierzyć się z ateizmem praktycznym, trwałym składnikiem postsowieckiej rzeczywistości. Wiara nawet w czasach sowieckich przetrwała, pomimo prześladowań, gdyż była przekazywana w rodzinach.
Teraz w sytuacji względnej wolności, także jest zagrożona, gdyż rozpadają się rodziny i bardzo trudno jest w takim środowisku budować Kościół. Ten ingres to także święto dla miejscowych Polaków, licznie żyjących na terenie obwodu brzeskiego, graniczącego z naszym krajem, wchodzącego w skład diecezji pińskiej. Kościół był dla nich zawsze ostoją, nie tylko wiary, ale i języka i kultury. Ingres bpa Dziemianki zamyka długi okres zniszczeń i spustoszenia, który na tych terenach zaczął się we wrześniu 1939 r. wraz z okupacją niemiecką i sowiecką. W ten sposób wszystkie diecezje, wchodzące niegdyś w skład II Rzeczpospolitej, mają swoich biskupów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.