Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone weźmie w niedzielę udział w archidiecezjalnym Święcie Eucharystii, które jednocześnie będzie ukoronowaniem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Łodzi.
W trakcie uroczystości po raz pierwszy zabrzmi katedralny dzwon "Serce Łodzi".
Archidiecezjalne Święto Eucharystii obchodzone jest w Łodzi od czerwca 1989 r. Jest pamiątką po wizycie Jana Pawła II w tym mieście 13 czerwca 1987 r. Każdego roku obchodzone jest w drugą niedzielę czerwca.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się przed południem przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Uformowana tam procesja przejdzie ulicami miasta na plac katedralny. Wtedy też po raz pierwszy zabrzmi dzwon "Serce Łodzi". Następnie zostanie odprawiona msza święta przy ołtarzu polowym, której będzie przewodniczyć kardynał Bertone. Liturgia odprawiana zostanie po łacinie, ale wierni otrzymają jej teksty. Homilia kard. Bertone zostanie wygłoszona po włosku z polskim tłumaczeniem.
W trakcie mszy zbierane będą ofiary na dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dla najuboższych dzieci, których organizatorem jest Caritas archidiecezji łódzkiej.
Kardynał Tarcisio Bertone ma 78 lat. W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Dzwon "Serce Łodzi" jest "kontynuatorem" przedwojennego dzwonu zwanego łódzkim "Zygmuntem", który podczas II wojny światowej prawdopodobnie został przetopiony przez Niemców na potrzeby wojska. Kilka lat temu w Łodzi ruszyła społeczna zbiórka funduszy na jego odtworzenie. 1 czerwca nowy dzwon zawisł w archikatedralnej wieży. Ma rozbrzmiewać w wyjątkowych sytuacjach, związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi oraz uroczystościami kościelnymi, ale nie tylko katolickimi. (PAP)
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.