Dwudziestka „Gościa” w Beskidach

Przyjaciele, sympatycy i dziennikarze bielsko-żywieckiego dodatku „Gościa Niedzielnego” świętowali 20-lecie istnienia redakcji. Gala odbyła się 16 maja w Bielskim Centrum Kultury.

Bielsko-żywiecki „Gość Niedzielny” jest niemal rówieśnikiem diecezji bielsko-żywieckiej, powstałej 25 marca 1992 roku. Natomiast pierwszy numer tego lokalnego dodatku ukazał się z datą 3 maja 1992 roku.

16 maja br. redaktorzy beskidzkiego  dodatku wraz z ks. Markiem Gancarczykiem, redaktorem naczelnym „Gościa”, wręczyli dyplomy „Przyjaciół Gościa” oraz podziękowania za życzliwość i otwartość okazywaną pismu.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. bielsko-żywieccy biskupi: Tadeusz Rakoczy, Piotr Greger i Janusz Zimniak, biskup Paweł Anweiler – zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Jacek Krywult - prezydent Bielska-Białej, Andrzej Płonka - starosta bielski, a także księża, w których parafiach rozprowadza się najwięcej egzemplarzy „Gościa Niedzielnego” w przeliczeniu na liczbę wiernych, osoby prywatne oraz przedstawiciele instytucji i wspólnot współpracujących przy tworzeniu pisma.

Wśród Przyjaciół „Gościa” znalazł się m.in. Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. W czasie gali jego prezesi wręczyli redakcji tytuł „Przyjaciela Góroli” z podziękowaniem za promowanie góralszczyzny na łamach pisma.

Gościem bielsko-żywieckiego „Gościa” i jego sympatyków był zespół „Proboszczowie”, który tworzą duszpasterze parafii diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej. Razem z Grzegorzem Górkiewiczem, klawiszowcem zespołu „Skaldowie”, zaprezentowali koncert dedykowany bł. Janowi Pawłowi II.

W maju, w 20. rocznicę istnienia dodatku, redaktorzy bielsko-żywieckiego „Gościa” zaprosili także Czytelników do wspólnego pielgrzymowania do lokalnych sanktuariów maryjnych, w których wizerunki Matki Bożej noszą papieskie korony. Uroczyste spotkania z udziałem dziennikarzy „Gościa” odbyły się już: 3 maja podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Pani Beskidów w Szczyrku na Górce i 13 maja w czasie nabożeństwa fatimskiego w Rychwałdzie. Trzecie spotkanie będzie 25 maja na czuwaniu modlitewno-pokutnym w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej-Hałcnowie.

Jubileuszowe pielgrzymowanie z bielsko-żywieckim „Gościem” zakończy się 3 czerwca podczas diecezjalnej pielgrzymki na Kaplicówkę w Skoczowie, gdzie w 1995 roku spotkał się z wiernymi Papież Jan Paweł II.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama