Około 3 tysiące radomian uczestniczyło dzisiaj w marszu solidarności w obronie Kościoła, wartości i wolnych mediów. Mszy świętej w kościele farnym przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Po liturgii ulicami miasta przeszedł marsz, gdzie na Placu Corazziego została odczytana petycja do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie przyznała miejsca Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym.
W marszu szli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. Uczestnicy marszu nieśli flagi i transparenty.
"My, chrześcijanie będziemy szanowani w życiu publicznym, jeżeli będziemy mieli autorytet, jeśli będziemy sami siebie szanowali, kiedy będziemy zjednoczeni z Chrystusem" – mówił w homilii bp Tomasik. - Chrześcijanin to człowiek wiary i kultury, który swoją wiarę pokazuje czynem, buduje wspólnotę. Nie ma Kościoła, który jest oparty na fundamencie jakiegoś biskupa czy księdza. Jest tylko jeden Kościół - Kościół Jezusa Chrystusa - mówił ordynariusz radomski.
"Potrafimy zmobilizować się w chwilach trudnych, ale jak trudno nam zagospodarować obszary wolności. Wiemy, że nie do końca dobrze potrafimy to czynić. Wiemy dobrze, że w wielu naszych rodzinach i sercach też są błędy przeciwko korzystaniu z daru wolności" - mówił biskup diecezji radomskiej.
Podkreślał również, że ważne są media katolickie, które przekazują Ewangelię, które uczą modlitwy, ale także szacunku dla człowieka. - Dziękujemy za ludzi, którzy przekazują nam ważne wiadomości z życia Kościoła. Jednak w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, gdzie 2 mln ludzi modliło się razem z Benedyktem XVI, Telewizja Polska nie pokazała, ani minuty z tych uroczystości. TV Trwam podawała obszerne informacje z tego wydarzenia. Dobrze, że mamy media katolickie i diecezjalne - mówił bp Tomasik.
Inicjatorem i organizatorem marszu było Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej. Jego uczestnicy nieśli ze sobą flagi narodowe oraz transparenty z napisami: ''Mój abonament przekażę TV Trwam'', ''Wolne media''.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.