Na dziś zaplanowano w Tyńcu uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce rekonstrukcji skryptorium. Inicjatorem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest opactwo benedyktynów, które planuje organizować w nim „żywe lekcje” historii.
„W średniowiecznym skryptorium” to projekt, w ramach którego odbywać się będą warsztaty przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwiające dokładne poznanie roli i charakteru klasztornych skryptoriów, a także obserwowanie poszczególnych etapów powstawania książki rękopiśmiennej. Ponadto uczestnicy zajęć będą mieli okazję w praktyczny sposób poznać tajniki kaligrafii oraz przyjrzeć się pracy iluminatora. Warsztaty będą dostępne już od 23 kwietnia br.
– Możliwość wcielenia się w rolę skryby oraz odkrywania kultury średniowiecza poprzez aktywny udział w „żywych lekcjach” historii z pewnością uatrakcyjni i urozmaici szkolne zajęcia dzieci i młodzieży. Realizując szereg programów edukacyjnych, głównie z zakresu edukacji finansowej, dostrzegamy nieustanne zapotrzebowanie na prowadzenie innowacyjnych projektów, przekazujących wiedzę w sposób interaktywny i kreatywny. Cieszy nas, że takie programy powstają coraz częściej – mówi Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, która sfinansowała to przedsięwzięcie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.