„Wzywamy całe społeczeństwo, a zwłaszcza rząd i parlament, do publicznej i pozbawionej pośpiechu debaty, która pozwoliłaby na spokojne i świadome omówienie wszystkich ważnych problemów” – napisał przewodniczący Komisji Iustitia et Pax episkopatu Chorwacji.
Bp Vlado Košić w specjalnym oświadczeniu odniósł się do propozycji przyjęcia w trybie pilnym szeregu ważnych aktów legislacyjnych. Dzieje się to w decydującym momencie przed przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej. Projekty ustawodawcze dotyczą takich spraw, jak zapłodnienie pozaustrojowe, badania naukowe, edukacja czy status chorwackiego radia i telewizji.
Hierarcha przypomniał, że każde unijne państwo członkowskie ma prawo do własnych, specyficznych rozwiązań prawnych w tych obszarach. Powinny one szanować podstawowe prawa i wolności, jak również etyczną tradycję i kulturę społeczeństwa. Podkreślił także, że odstąpienie od debaty publicznej między społeczeństwem obywatelskim a Kościołami jest pogwałceniem unijnego prawodawstwa, które zobowiązuje do dialogu strukturalnego z Kościołami i wspólnotami religijnymi.
Wspólne oświadczenie w podobnym duchu wydali również przedstawiciele kilkunastu wspólnot religijnych w Chorwacji wobec planu wprowadzenia nowej ustawy o sztucznym zapłodnieniu. Wyrażają oburzenie faktem, że nigdy projekt proponowanej ustawy nie był konsultowany ze społeczeństwem. Przedstawiciele wspólnot religijnych jako obywatele powinni mieć możliwość przeanalizowania treści takiego projektu i wyrażenia opinii w publicznej debacie, zwłaszcza wtedy, gdy nowa ustawa ma dotyczyć prawa ludzkiej istoty do życia i dotykać podstawowych komórek społecznych: małżeństwa i rodziny.
Negocjacje członkowskie Chorwacji z Unią Europejską zostały zakończone w czerwcu ubiegłego roku. W tej chwili trwa procedura ratyfikacyjna traktatu akcesyjnego. Jeśli zostanie ona zakończona pozytywnie, Chorwacja będzie mogła przystąpić do Unii 1 lipca przyszłego roku.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.