Ludziom wydaje się niekiedy, że chrześcijaństwo ogranicza wolność człowieka i stanowi przeszkodę na drodze do szczęścia. W rzeczywistości jest odwrotnie. To właśnie chrześcijanie są ludźmi naprawdę szczęśliwymi. Źródło ich radości leży bowiem w samym Bogu – pisze Benedykt XVI do młodych.
Dziś opublikowano orędzie Papieża na Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku będzie on obchodzony na szczeblu diecezjalnym w najbliższą niedzielę. A jego hasłem są słowa z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się zawsze w Panu”.
Swoje przesłanie Papież zaczyna od małych codziennych radości. Ich przyczyny są różnorakie, od przyjaźni i życia rodzinnego, przez osobiste sukcesy aż po dobrą lekturę czy ciekawy film. Ostatecznym źródłem każdej radości jest jednak sam Bóg – pisze Ojciec Święty. Ostrzega on również, że radości dnia powszedniego bywają nietrwałe, a niekiedy nawet nieprawdziwe. Serce człowieka pragnie tymczasem radości głębokiej i trwałej. Może ją znaleźć tylko w Bogu, a konkretnie w Jego Synu. Właśnie po to przyszedł On na świat, aby Jego radość była w nas i aby była ona pełna – przypomina Papież, cytując słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy.
Benedykt XVI mówi o czynnikach, które umacniają chrześcijańską radość, takich jak liturgia, stale pogłębiana wiara, świadectwo miłości czy wspólnota Kościoła. Zaznacza, że radość chrześcijańską można też przeżywać w chwilach próby. Tytułem przykładu wspomina o dwóch młodych błogosławionych, Pier Giorgiu Frassatim i Chiarze Badano, którzy dzięki wierze nie tracili radości nawet w obliczu cierpienia i przeciwności. Chrześcijanie to ludzie naprawdę szczęśliwi, którzy wiedzą, że zawsze są w ręku Boga – pisze Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Młodzieży.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.