Biskup tnie koszty - swoje własne

Najmłodszy z hiszpańskich biskupów Xavier Novell pracujący w Katalonii postanowił aktywnie włączyć się w walkę z kryzysem. Zdecydował, że zrezygnuje z 25 procent swojej pensji i przekaże te pieniądze na pomoc społeczną.

Przekonuje, że to jego osobista decyzja i wyrzeczenie. Dodaje też, że również diecezja, w której pracuje, część swoich dochodów będzie przeznaczać na wsparcie najuboższych.

Pensja 43 letniego biskupa zmniejszy się z 1200 do 900 euro - informuje serwis Rome Reports. Hierarcha zachęca również innych duchownych do dzielenia się z tymi, którzy najbardziej ucierpieli z powodu kryzysu.

Biskup Xavier Novell przekonuje, że katolicy nie mogą zostać bierni w obliczu ubóstwa swoich bliźnich. Podkreśla, że nie wolno nam zachowywać się jak ci, którzy w przypowieści o Dobrym Samarytaninie, nie zwrócili uwagi na człowieka potrzebującego pomocy.

Zdaniem biskupa Novella kryzys, z którym aktualnie zmaga się Europa, wziął się stąd, że wszyscy chcieli żyć ponad stan. Tylko wspólnymi siłami można z niego wybrnąć – zapewnia.

Jak pisze serwis internetowy włoskiej La Stampy, biskup Novell nie jest typem duchownego, który wiarę sprowadza tylko do działalności charytatywnej. Jest jednak człowiekiem, który nie lubi chodzić utartymi ścieżkami i często łamie stereotypy na temat Kościoła. W wywiadzie dla El Pais mówił, że wyznawanie wiary jest prawdziwym sposobem by stać się postępowym. Dodał, że zgadza się z zasłyszaną opinią, że chrześcijaństwo rozwijało się m.in. dzięki zazdrości. Ludzie widzieli, że chrześcijanie są szczęśliwi, dlatego chcieli dołączyć do ich wspólnoty.

romereports The youngest bishop in Spain gives up 25% of salary in name of economic crisis

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISZPANIA, KRYZYS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama