Już niebawem Rada Europy oceni, czy procedury i mechanizmy Państwa Watykańskiego są wystarczająco zabezpieczone przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Instytut Dzieł Religijnych przygotował 250-stronicowy raport, który rozpatrzy Komitet Specjalny Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, zwany Moneyval. Komitet ten nadzoruje procedury finansowe i klasyfikuje kraje na tzw. „z białej listy” i „raje podatkowe”. Prawdopodobnie w czerwcu międzynarodowa instytucja po analizie dokumentów watykańskich wpisze Państwo Kościelne na białą listę.
Z raportu przygotowanego za Spiżową Bramą dowiadujemy się, że konto w IOR ma 33 tys. osób. Połowa z nich to osoby duchowne, a dwie trzecie to Włosi. Niespodzianką na watykańskiej liście bankowej jest druga pozycja Polaków. Raport podkreśla, że nie prowadzi się watykańskich kont numerycznych. Rachunki bankowe mają natomiast biskupi i kardynałowie oraz związani ze Stolicą Apostolską pracownicy świeccy zatrudnieni czy emerytowani.
Benedykt XVI nie ma już konta bankowego, ponieważ z chwilą wyboru na Papieża rezygnuje się z wszelkich dóbr materialnych. Poza tym konta watykańskiej instytucji obsługują globalną działalność misyjną Kościoła. Należą one do zgromadzeń zakonnych, episkopatów, fundacji, kolegiów itd. Ojcu Świętemu bardzo zależy, by watykańskie operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste i podlegały wewnętrznemu oraz międzynarodowemu nadzorowi, stąd konieczność zewnętrznego audytu, jaki wykonuje Moneyval.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.