Pod rzymskim niebem

Rok 1943, Rzym - wojska włoskie podpisują zawieszenie broni. Niestety skutkuje to większymi represjami nakładanymi przez faszystowskie władze na ludność cywilną.

Szczególne prześladowania dotyczą społeczności żydowskiej, poddanej brutalnym aresztowaniom, grabieży i deportacjom. Podobny los przypada w udziale pięknej Miriam, której rodzina zostaje rozdzielona, a ona trafia do służby u nazistów.

Dwaj dotychczasowi konkurenci o jej względy, Davide i Marco, łączą siły, aby uwolnić dziewczynę i ukryć się w jednym z rzymskich klasztorów, które Papież Pius XII ogłasza eksterytorialnymi posiadłościami Watykanu. W ten sposób Papież usiłuje ratować żydowską ludność przed represjami nazistów. Jednak ukrywanie ich w klasztorach i kościołach oraz próby wpływania na decyzje niemieckich dowódców legną u podstaw spisku inspirowanego przez Hitlera, mającego na celu porwanie następcy św. Piotra.

W tle działań wojennych i wielkiej polityki ważącej o losach świata, rozgrywają się dramaty zwykłych ludzi, którzy codziennie stają do walki o życie, rodzinę i miłość... Film "Pius XII. Pod rzymskim niebem" z dwóch perspektyw przybliża skomplikowane zagadnienia tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej oraz postawę papieża Piusa XII, która do dziś budzi wiele sporów i kontrowersji.

***

Mieliśmy dla Państwa 5 egz. płyt DVD z filmem w reżyserii Christiana Duguaya. Nasze pytanie konkursowe było następujące:dlaczego o Piusie XII mówi się "ostatni Rzymianin"? Odpowiedź: dlatego, że jak dotąd to ostatni rodowity Rzymianin, zasiadający na papieskim tronie. Filmy wylosowali:

Ryszard Gajda z Katowic, Łukasz Korczakowski z Ostrołęki, Marcin Iciek z Lędzin,  Janina Ziębowicz z Kamienicy oraz  Maria Połomska z miejscowości Tęgoborze

Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama