W „walentynki”, dniu św. Walentego, w akcji rozdawania „miłosnych listów od Boga” będzie uczestniczyło ponad 200 parafii i organizacji w Wiedniu i okolicach
„Akcja odbywa się już po raz siódmy i ciągle cieszy się wielką popularnością” - powiedział KAI rzecznik archidiecezji wiedeńskiej, Michael Prüller. O tym, że jest to udany pomysł, świadczy fakt, że listy rozdaje też pięć innych diecezji w Austrii, a także sześć miast w Szwajcarii i Niemczech. Głównym celem akcji jest zaproponowanie nowej płaszczyzny dialogu Kościoła z ludźmi poszukującymi. „List w kopercie ciągle jest czymś bardzo osobistym, zwłaszcza w erze SMS-ów, e-maili i Facebooka” - uważa metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn.
- Świadomie wybraliśmy tę formę, gdyż moment wręczenia takiego listu jest zarazem kontaktem między dwiema osobami, którego brakuje kiedy wysyłamy SMS-a lub e-mail – uważa Andrea Geiger, jedna z organizatorek akcji i podkreśla jednocześnie, że poprzez te listy przekazywane jest przesłanie zgodne z określeniem św. Pawła, iż miłosnym listem Boga są sami ludzie.
Od wczesnych godzin porannych w okolicach katedry św. Szczepana oraz na centralnych placach Wiednia i w wagonach metra „posłańcy świętego Walentego” rozdadzą przechodniom 100 tysięcy „listów miłosnych od Boga”. Dotrą z nimi także do domów opieki, szpitali i prywatnych mieszkań.
„Pozwól, że znowu porozmawiamy! Zaufaj mi, czekam na Ciebie” – brzmi przesłanie „miłosnego listu od Boga”. Przypomina się w nim, jak bardzo cenny jest każdy człowiek. „Znam Cię, bo od początku jestem z Tobą. Jesteś niezwykle cenny, cenniejszy niż cokolwiek innego. Spójrz na siebie: jesteś piękny i niepowtarzalny. Nikt nie jest taki jak Ty... Kiedy twoje serce jest złamane, wychodzę naprzeciw. Kiedy się źle czujesz, pragnę cię umocnić. Z całą namiętnością walczę o Ciebie i oferuję Ci moją przyjaźń” – czytamy w liście napisanym odręcznym pismem na pergaminie. List, adresowany „Do Ciebie, mój najlepszy pomyśle!” kończy się słowami: „Chcę Ci dać nadzieję i przyszłość. Twoja wolność jest dla mnie wszystkim!”.
Do udziału w „randce z Bogiem” duszpasterstwo archidiecezjalne w Wiedniu zaprasza w Dniu Zakochanych w 30 wiedeńskich kościołach. W tych kościołach będą też odprawiane 14 lutego nabożeństwa dla zakochanych połączone ze specjalnym błogosławieństwem. Na listy z odpowiedzią Panu Bogu przeznaczone są specjalnie oznakowane skrzynki „ Joy-and-Worry”, można je też przesyłać pod adres archidiecezji wiedeńskiej.
Inicjatorem akcji „miłosnego listu od Boga” jest ks. Antoni Faber, proboszcz wiedeńskiej katedry św. Szczepana. W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” wyraził zadowolenie, że specjalna Msza św. połączona z błogosławieństwem zakochanych oraz zachętą do odpowiedzi na „list od Boga” spotkała się z nieoczekiwanie wielkim zainteresowaniem. Rokrocznie w Mszy św. połączonej ze specjalnym błogosławieństwem uczestniczy ponad tysiąc osób.
Jak co roku, do udziału w wieczornej Mszy św. 14 lutego ks. Faber zaprasza małżeństwa, zakochanych i narzeczonych. „Czekamy też na osoby, które rozdzielił ze sobą los, które straciły najbliższą osobę, ale również i te, które jeszcze nie spotkały swego życiowego partnera” – napisał proboszcz wiedeńskiej katedry w liście zapraszającym na liturgię w Dniu Zakochanych.
Po Mszy św. księża i diakoni będą udzielali indywidualnego błogosławieństwa każdemu z obecnych modląc się o opiekę i błogosławieństwo Boże dla ludzi, „aby rzeczywiście byli dla siebie nawzajem podporą i żeby mieli odwagę oddać się całkowicie drugiej osobie”.
W archidiecezji wiedeńskiej w „walentynkowej” akcji uczestniczy ponad 200 parafii, wspólnot zakonnych, ruchów i innych instytucji kościelnych. Również w innych diecezja Austrii organizowane są specjalne nabożeństwa w Dniu Zakochanych. Są one odprawiane „przy blasku świec”, połączone z „medytacją na temat róży”, przy muzyce jazzowej lub kameralnej. Pod hasłem „Błogosławieństwo miłości” punkt duszpasterstwa miejskiego „Otwarte niebo” w Salzburgu jest jednym z organizatorów specjalnego „walentynkowego” nabożeństwa ekumenicznego. Na Dzień Zakochanych duszpasterstwo ewangelickie i katolickie w Innsbrucku wspólnie przygotowało kartki z cytatami „listów miłosnych od Boga” zaczerpniętymi z Pisma Świętego, które będą rozdawane w jednym z centrów handlowych, natomiast członkowie duszpasterstwa młodzieży w Villach będą obdarowywali przechodniów serduszkami św. Walentego.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.