W Senegalu trwają jeszcze obchody 50-lecia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. 15 stycznia minioną niedawno rocznicę uczczono Mszą w stołecznej katedrze, którą arcybiskup Dakaru kard. Théodore Adrien Sarr koncelebrował z szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Dominique’iem Mambertim.
Podczas Mszy sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami zwrócił uwagę na trwałość utrzymywanych już od pół wieku stosunków dyplomatycznych z Senegalem. Ten zachodnioafrykański kraj zawarł je zaraz w rok po uzyskaniu niepodległości. Relacje nawiązano 17 listopada 1961 r., a już po miesiącu, 22 grudnia, pierwszy senegalski ambasador Louis Legros złożył listy uwierzytelniające Janowi XXIII. Abp Mamberti przypomniał, że stosunki watykańsko-senegalskie opierają się na dążeniu do zapobiegania konfliktom, do solidarności i pokoju na świecie, a zwłaszcza w Afryce. Na potrzebę stałego umacniania tych relacji wskazał arcybiskup Dakaru, kard. Sarr.
W Mszy wzięła też udział przedstawicielka rządu. Minister ds. relacji z instytucjami Thérèse Coumba Diop podkreśliła, że Senegal to przykład zarówno demokracji, jak dialogu międzyreligijnego. Władze chlubią się, że z krajów afrykańskich, które przed pół wiekiem uzyskały niepodległość, jako pierwszy stosunki dyplomatyczne z Watykanem nawiązał właśnie Senegal, gdzie ponad 90 proc. ludności wyznaje islam.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.