Do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w ciągu najbliższych tygodni powinna dotrzeć odlana w brązie wierna kopia Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra. Będzie to jeden z najważniejszych elementów ekspozycji powstającego w mieście rodzinnym Karola Wojtyły muzeum papieskiego.
Jak poinformował KAI dyrektor wadowickiej placówki ks. Paweł Danek, wykonanie kopii Świętych Drzwi było możliwe dzięki specjalnemu pozwoleniu Stolicy Apostolskiej. „Wykonanie tego zadania powierzone zostało renomowanej pracowni włoskiej Domus Dei, mającej swoje warsztaty w Albano i dysponującej odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Będzie to jedyna tego typu replika na świecie” – dodaje kapłan i podkreśla, że drzwi przypominają uroczysty moment, kiedy 24 grudnia 1999 r. Jan Paweł II inaugurował Wielki Jubileusz Roku 2000, otwierając przed Pasterką Drzwi Święte i przechodząc przez nie jako pierwszy.
„To był niezwykle ważny i symboliczny moment, a w naszym Muzeum będzie niejako kluczem do zrozumienia wystawy i całego pontyfikatu Jana Pawła II” – wyjaśnia ks. Danek, dziękując za pomoc w realizacji przedsięwzięcia wykonania repliki Drzwi szczególnie metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi i archiprezbiterowi bazyliki watykańskiej, kard. Angelo Comastriemu.
Każde z dwóch skrzydeł repliki Drzwi wykonanej tradycyjną techniką rzemieślniczą w skali prawie 1:1 waży około 400 kg. W Drzwiach o wysokości około 3 metrów wiernie odwzorowano 16 kwater z płaskorzeźbami ze scenami biblijnymi. W odróżnieniu od oryginału wadowicką replikę drzwi, dzięki ustawieniu ich na środku jednego z pomieszczeń, będzie można oglądać z dwóch stron. Eksponatowi towarzyszyć będzie napis – cytat z początku pontyfikatu papieża Polaka: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież” w 10 językach świata.
Od 1423 r. jednym z symboli Roku Jubileuszowego jest otwarcie Drzwi Świętych. Dokonuje się to co 25 lat podczas inauguracji Roku Świętego.
Obecne Drzwi Święte zostały założone w bazylice watykańskiej w grudniu 1949 r. Powstały na prośbę papieża Piusa XII. Ich twórcą jest rzeźbiarz Vico (Ludovico) Consorti (1902-1979) ze Sieny. Widnieją na nich sceny biblijne z historii zbawienia. Drzwi są dwuskrzydłowe. Dzielą się na 16 kwater ujętych w kratownicę z szerokich listew, po 8 kwater w dwóch pionowych rzędach na każdym skrzydle. U dołu zamyka tę kompozycję cokół z inskrypcjami.
Kolejność przedstawionych wydarzeń rozpoczyna się u góry i biegnie poziomo przez całą szerokość Drzwi, aż do ostatniej kwatery, gdzie upamiętniono jej otwarcie przez Piusa XII na rozpoczęcie jubileuszu roku 1950. Tematyka pozostałych kwater jest biblijna i nawiązuje do zbawczego dzieła Chrystusa.
Wielki Jubileusz Roku 2000 rozpoczął się w noc Bożego Narodzenia 1999 r. otwarciem Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie. 24 grudnia 1999 r. o godz. 23.25 bł. Jan Paweł II otworzył Drzwi Święte, modlił się przez chwilę w milczeniu na progu świątyni, a następnie ukazał wiernym księgę Ewangelii i pierwszy przeszedł przez otwarte Drzwi Święte. Po raz pierwszy papieżowi towarzyszyli przedstawiciele innych Kościołów. W uroczystości uczestniczyli liczni kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz przedstawiciele duchowieństwa i zakonów.
Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Podczas pierwszego etapu jego rewitalizacji, który rozpoczął się 13 września 2010 r., pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, przygotowano budynek pod dalszą rozbudowę. Drugi etap prac ma doprowadzić do oddania gmachu w stanie surowym zamkniętym: z wszystkimi instalacjami i podniesionym dachem. Potem będzie można rozpocząć aranżację wystawy i wystrój Muzeum.
Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku – od jego urodzenia do śmierci.
Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ub. wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.
Projekt przebudowy muzeum oraz aranżację wnętrz opracowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, współpracujący przy projektowaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Koszt rozbudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wynieść ma około 25 mln zł. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.
Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 r. był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Budynek do 2006 roku należał do Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego właściciela. Później kupił go biznesmen Ryszard Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go kurii krakowskiej.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach utworzono 12 kwietnia 2010 r., na mocy umowy pomiędzy archidiecezją krakowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, samorządem województwa małopolskiego i burmistrzem Wadowic. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązali się do realizacji projektu przebudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.
6 maja 2010 r. Muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury województwa małopolskiego i uzyskało osobowość prawną.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.