Kościół uczy o migrantach

W Stanach Zjednoczonych trwają obchody Ogólnokrajowego Tygodnia Imigracji. Jest to edukacyjna inicjatywa Kościoła katolickiego podejmowana w parafiach i szkołach, prezentująca problematykę imigracyjną tego kraju.

Przedstawia ona również stanowisko Kościoła względem przybyszów o nieudokumentowanym statusie i jego troskę o zmianę prawa w tym zakresie. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Witając Chrystusa w migrantach”

Najważniejszym w tym roku wydarzeniem w skali kraju, związanym z obchodami Tygodnia Imigracji, jest rozpoczynająca się 11 stycznia trzydniowa konferencja w Salt Lake City w stanie Utah. Jest ona skierowana do pracowników diecezji, prawników, księży i dyrektorów instytucji stanowych zaangażowanych w działalność na rzecz imigrantów. Jej tematem jest „Imigracja – problem 50 stanów”, a przygotowały ją Konferencja Biskupów Amerykańskich oraz Katolicka Liga Imigracyjna. Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie konieczności stworzenia jednego, spójnego dla wszystkich stanów prawa imigracyjnego. Uważają za absurd, iż obecnie w każdym stanie obowiązują różne lokalne prawa i przepisy imigracyjne.

Ordynariusz Salt Lake City, bp John C. Wester, znany z obrony praw imigrantów, stwierdził, że prawa stanowe mają tendencję do stwarzania trudności imigrantom o nieudokumentowanym statusie. Ma on nadzieję, że konferencja wskaże uczestnikom realne sposoby pomocy tym imigrantom, a prawo imigracyjne zostanie zmienione po wyborach prezydenckich w 2012 r.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych przebywa około 12 milionów osób o nieuregulowanym statusie prawnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg