W październiku przyszłego roku Benedykt XVI zamierza ogłosić św. Hildegardę z Bingen 34-tym doktorem Kościoła – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.
Włoski watykanista podkreśla, że Benedykt XVI porównywał tę żyjącą w XII wieku niemiecką mistyczkę z prorokami Starego Testamentu, często ją cytuje i jej osobie poświęcił swoje dwie katechezy podczas środowych audiencji generalnych – 1 i 8 września 2010 r.
Tornielli przypomina, że Benedykt XVI podkreślał, iż św. Hildegarda z Bingen była wzorem kobiety-teologa, wskazywał na wartość jej nadal wykonywanych kompozycji muzycznych, i wyrażał uznanie dla jej odwagi, gdy krytykowała cesarza Fryderyka Barbarossę za spowodowanie schizmy w Kościele. Dotychczas papieże ogłosili 33 świętych doktorami Kościoła. Tytuł ten nadawany jest tym spośród świętych, którzy wyróżniali się w swych pismach prawowiernością i wybitną wiedzą teologiczną. Są wśród nich trzy kobiety: św. Teresa z Awila, Katarzyna ze Sieny – ogłoszone przez Pawła VI oraz św. Teresa od Dzieciątka Jezus – ogłoszona przez Jana Pawła II w 1997 r. Przez ogłoszenie czwartej- zdaniem włoskiego watykanisty – Benedykt XVI pragnie zachęcić kobiety, by na wzór mistyczki nadreńskiej wnosiły swój wkład do refleksji teologicznej.
Hildegarda z Bingen urodziła się 16 września 1098 r. w Bermersheim w Hesji. Była dziesiątym dzieckiem wysokiego urzędnika cesarskiego. Od wczesnych lat dziecięcych wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat Hildegarda zdecydowała się na podjęcie życia mniszego. Od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 założyła klasztor w Rupertsbergu k. Bingen nad Renem. W 1165 r. powołała do istnienia filialny klasztor w Eiblingen k. Rudesheim.
Zachowało się wiele jej dzieł z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii, cieszących się obecnie dużą popularnością. Wśród pism Hildegardy na szczególną uwagę zasługuje trylogia: „Scivias” (1141-1151), „Liber vitae meritorum” (1158-1163) oraz „Liber divinorum operum simplicis hominis” (1163-1173). Zachowało się też ok. 300 jej listów kierowanych m.in. do papieża, do Bernarda z Clairvaux, do cesarza Fryderyka Barbarossy.
Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Do dziś cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej.
Renesans przeżywa skomponowana przez nią muzyka. Według bł. Hildegardy „Bóg jest śpiewakiem a Boski śpiew leży u podstaw harmonii świata duchowego i materialnego”. Hildegarda tworzyła łacińskie hymny, komponując do nich muzykę. Jako kompozytorka była znana już w 1148 r. Jest autorką ponad 70 pieśni religijnych: antyfon, hymnów, responsoriów, sekwencji. Jednak najciekawszym utworem jest bez wątpienia „Ordo virtutum” (co można przetłumaczyć jako "Porządek cnót"), najstarsza zachowana sztuka moralitetowa.
Hildegarda zmarła 17 września 1179 w Rupertsbergu k. Bingen. Została pochowana w kościele parafialnym w Einbingen i jest patronką tego kościoła. Za swoje zasługi dla Kościoła i ogromny wkład w rozwój myśli katolickiej Hildegarda została beatyfikowana, ale proces kanonizacyjny, rozpoczęty pół wieku po jej śmierci został przerwany.
Według informacji podawanych przez Tornellego Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych kończy badanie dokumentów dotyczących Hildegardy z Bingen. Ponieważ nie została formalnie kanonizowana, oczekuje się, iż Benedykt XVI, który mówiąc o niej wiele razy użył określenia „święta” wcześniej dokona jej oficjalnej kanonizacji.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.