Ok. 40 tys. pielgrzymów z całego regionu Wielkich Jezior, a także z Europy i USA wzięło udział w Eucharystii upamiętniającej 30-lecie objawień maryjnych w Kibeho.
Przeczytaj również: Rozmawiałam z Matką Bożą - rozmowa z Natalią Mukamazimpaka; Maryja ostrzegała Rwandę; Sąsiedzi Matki Bożej
Są to jak dotąd jedyne objawienia w Afryce uznane przez Kościół. Rozpoczęły się one 28 listopada 1981 r.
Jubileuszowe uroczystości w sanktuarium Matki Słowa trwały od 26 listopada. Tysiące osób przybyły na nie pokonując pieszo setki kilometrów. Pielgrzymów nie zniechęciły nawet tropikalne deszcze, jakie w tych dniach nawiedziły Rwandę. Liturgii jubileuszowej przewodniczył miejscowy ordynariusz Augustin Misago, a sprawowało ją ponad 100 kapłanów.
W homilii bp Misago przypomniał, że wzywające do nawrócenia i pojednania orędzie Matki Słowa jest przesłaniem nie tylko dla Afryki, ale dla całego świata.
Jak podkreśla rektor sanktuarium ks. Zbigniew Pawłowski SAC, w czasie liturgii modlono się szczególnie o pokój i pojednanie. Wskazano też na znaczenie Kibeho dla nowej ewangelizacji.
„Sanktuarium i objawienia Matki Bożej w Kibeho są takim nowym, aktualnym narzędziem dla dzieła nowej ewangelizacji, do którego tak często zachęca nas Benedykt XVI. Jest to sprawa bardzo pilna nie tylko dla Afryki, ale dla całego Kościoła” – zauważa polski misjonarz. Jak dodaje, druga rzecz, o którą szczególnie się modlono w czasie jubileuszowych uroczystości, to cud pojednania.
„Wierzymy, że Kibeho jest miejscem, w którym gromadzą się ludzie z różnych narodów i plemion, by doświadczyć prawdziwej wspólnoty. Dzięki temu podziały odczuwalne w codziennym życiu, przestają być widoczne, a co za tym idzie także rany powoli dają się zabliźniać” – mówi ks. Pawłowski. Wskazuje zarazem, że „wszelkie starania Kościoła idą także w tym kierunku, by sanktuarium Matki Słowa stało się centrum, które poprzez modlitwę, spotkania, konferencje i studia będzie pracowało na rzecz pojednania narodów. Jestem przekonany, że te dwa elementy: konieczność ewangelizacji i działania na rzecz pojednania zostały bardzo mocno podkreślone w czasie uroczystości związanych z 30. rocznicą objawień i 10. rocznicą zatwierdzenia ich przez Kościół” – dodał polski pallotyn.
Podsumowując jubileuszowe obchody rektor sanktuarium zaznaczył, że pilnym wyzwaniem jest przygotowanie choćby najskromniejszej bazy noclegowej dla pielgrzymów. Jest to kolejny krok w rozwoju infrastruktury, bo pierwszym było zapewnienie przybywającym ludziom swobodnego dostępu do wody pitnej.
Miejsce objawień Matki Słowa w Kibeho odwiedza co roku pół miliona pielgrzymów z całego świata.
Więcej informacji, także po polsku, na stronie sanktuarium www.kibeho-sanctuary.com
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.