W czasie audiencji ogólnej nie zabrakło też akcentu ekumenicznego. Benedykt XVI otrzymał dokumentację drugiego Forum Katolicko-Prawosławnego, jakie odbyło się rok temu na wyspie Rodos
Wśród wręczających książkę był prawosławny metropolita Hilarion kierujący wydziałem zewnętrznych kontaktów kościelnych patriarchatu moskiewskiego, a także abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi.
„Katolicko-prawosławne forum, które odbyło się w Grecji, było poświęcone stosunkom państwo-Kościół – przypomniał metropolita mińsko-mohylewski. – Po tym spotkaniu wydano specjalną książkę. Delegacje katolicka i prawosławna wręczyły Papieżowi tę książkę. Ojciec Święty powiedział, że w dzisiejszych wczasach dialog ekumeniczny jest bardzo ważny, bo musimy odpowiadać na wyzwania czasu. Następnie obydwie delegacje spotkały się jeszcze w Domu Św. Marty w Watykanie. Omawialiśmy program następnego spotkania, które odbędzie się w dniach 5-8 czerwca w Lizbonie. Będzie prawdopodobnie poświęcone problemowi kryzysu i biedy jako wyzwanie obecnego czasu” – dodał abp Kondrusiewicz.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.