Diecezja tarnowska pożegnała dziś dwóch arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika. W bazylice katedralnej zgromadzili się na modlitwie biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z całej diecezji.
Nowy metropolita katowicki życzył diecezjanom, by byli wierni niedzielnej Eucharystii. „Słowa podziękowania zmieniają się powoli w duchowy testament, który pragnę wam zostawić, zapewniając o stałym miejscu w moim sercu, jaki zajął Kościół tarnowski. Nigdy nie zapomnę tych niespełna 14 lat wspólnego pielgrzymowania po drogach ewangelicznych wyzwań i budowania Kościoła. Razem z wami trwam w modlitwie o nowego pasterza dla Tarnowa” – mówił administrator diecezji tarnowskiej.
Abp Skworc wyraził nadzieję, że „bliskość i więź będzie owocowała duchowym wsparciem służby Kościołowi na Śląsku; gdzie inny jest społeczny i geograficzny, także ekologiczny kontekst, ale ten sam człowiek, któremu trzeba głosić ewangelię Dobrą Nowinę” – powiedział.
Arcybiskup dziękował m.in. biskupom pomocniczym, księżom, osobom konsekrowanym, świeckim z ruchów i stowarzyszeń. Z troską mówił o rozbudowie seminarium, życzył aby ta uczelnia zawsze była pełna powołanych, „idących odważnie za Chrystusem – również ad gentes”.
Metropolita katowicki dodał też, że dziś potrzeba tworzenia szerokiej koalicji na rzecz dobra wspólnego. „Myślę, że została ona budowana na płaszczyźnie samorządu; dlatego wdzięczny jestem osobom tworzącym samorząd za wiele dobrej woli, za ducha współpracy” – dodał arcybiskup.
W swoim słowie pożegnalnym abp Skworc wspomniał też o mediach, którym życzył dalszego rozwoju i skuteczności oddziaływania.
Dziękując Caritas za pracę charytatywną, abp Skworc prosił o kontynuowanie programu „Gniazdo”, który niesie pomoc rodzinom wielodzietnym, a także wyraził nadzieje, że powstanie świetlica dla Romów w Koszarach k. Limanowej, nowy dom dla bezdomnych w Tarnowie i stacjonarne hospicjum Via Spei.
Wierni zgromadzeni na uroczystości mogli wesprzeć ofiarami powstanie hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. Chce go wybudować Fundacja „Kromka Chleba”. Potrzeby są ogromne, potrzeba ok. 9 mln zł. Podczas Mszy św. abp Skworc poświęcił kamień węgielny, który pochodzi z Łagiewnik.
Jutro abp Skworc odprawi Msze św. w seminarium i w bazylice katedralnej podczas święta Akcji Katolickiej i KSM. W kościołach czytany będzie natomiast list pasterski, będący pożegnaniem z diecezjanami. Abp Wiktor Skworc pojedzie z Tarnowa na Jasną Górę, gdzie razem z polskimi biskupami weźmie udział w rekolekcjach. Będą one dla abp. Skworca przygotowaniem do ingresu, który odbędzie się 26 listopada w Katowicach.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.