Benedykt XVI zgodził się na utworzenie w Stanach Zjednoczonych ordynariatu dla byłych anglikanów.
Powstanie on 1 stycznia – poinformował kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jego list został odczytany wczoraj na jesiennej sesji amerykańskiego episkopatu.
Delegatem Stolicy Apostolskiej ds. ordynariatu w USA jest metropolita Waszyngtonu kard. Donald Wuerl. Podał on, że wolę konwersji wyraziło wielu anglikańskich pastorów. 67 z nich poprosiło o katolickie święcenia kapłańskie. 35 otrzymało już na to zgodę Stolicy Apostolskiej. Wszyscy są żonaci. Do święceń dojdzie nie szybciej niż w maju przyszłego roku. Byli pastorzy przejdą najpierw testy psychologiczne, wymagane przez amerykański Kościół, a także katolicką formację teologiczną. Watykan zaaprobował już przygotowany dla nich program studiów, jak również konspekt katechez przeznaczony dla zwykłych wiernych, którzy zechcą przystąpić do ordynariatu.
Kard. Wuerl zaznaczył, że konwersje nie są w Stanach Zjednoczonym czymś nowym. Dokonują się one od dawna. Przybrały na sile, odkąd amerykańska gałąź anglikanizmu, zwana Kościołem episkopalnym, zdecydowała się na liberalne reformy. Ich symptomem jest na przykład święcenie kobiet i homoseksualistów. Kard. Wuerl zaznaczył, że ustanowienie ordynariatu ułatwi proces konwersji, zwłaszcza zbiorowych. Do tej pory każdy przypadek był rozważany osobno.
Do zmiany wyznania przygotowuje się wiele episkopalnych parafii w całym kraju. Niektóre już to zrobiły na starych warunkach. Ostatnio Kościół katolicki wzbogacił się na przykład o dwie takie parafie: jedną w stanie Maryland, a drugą w Teksasie. Od 1 stycznia będą one należały do ordynariatu – zapowiedział kard. Wuerl. Poinformował on również, że byli anglikanie będą mieli prawo do używania zarówno Mszałów Rzymskich, jak i specjalnego Mszału dla ordynariatu, który będzie łączył wiarę katolicką z elementami tradycji anglikańskiej. Te nowe teksty liturgiczne są już przygotowywane przy współpracy ze Stolicą Apostolską – zaznaczył amerykański purpurtat.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.