Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka na prośbę papieża Franciszka zgodził się na powrót do kraju metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza - poinformowała we wtorek nuncjatura apostolska w Mińsku.
Podczas wczorajszego spotkania Kurii Rzymskiej z Papieżem, kard. Leonardo Sandri przekazał Ojcu Świętemu sprawozdanie dotyczące działań wspierających wspólnoty chrześcijańskie podjętych przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich oraz Agencję ROACO, zrzeszającą Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim.
Włoski sędzia Rosario Livatino, zamordowany w wieku 37 lat przez sycylijską mafię, zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo - poinformował we wtorek Watykan.
Potwierdziło to badanie. Zakażony jest też inny ważny watykański kardynał.
Jak co roku Ojciec Święty spotkał się na bożonarodzeniowej audiencji z pracownikami Państwa Watykańskiego i ich rodzinami.
Przestańmy żyć w konflikcie, a na nowo poczujmy się pielgrzymami. W pielgrzymowaniu jest też miejsce na kryzys, który jest szansą, o ile jest postrzegany z nadzieją i według Ewangelii. Kryzysu nie wolno natomiast mylić z konfliktem, który jest fałszywą drogą, marnowaniem energii i okazją do złego. Odczytywanie Kościoła w kategoriach konfliktu – prawicy i lewicy, postępowców i tradycjonalistów – sprzeniewierza i wypacza jego prawdziwą naturę – mówił Papież podczas dorocznego spotkania z Kurią Rzymską.
Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała notę, zaakceptowaną przez papieża Franciszka, która w tym czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60.
Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że kryzys z powodu pandemii Covid-19 "na oślep zadał cios całemu światu". Podczas przedświątecznego spotkania z Kolegium Kardynalskim i Kurią Rzymską dodał, że obecna sytuacja ukazuje potrzebę wspólnoty i braterstwa.
Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg jest z nami, nigdy nie będziemy sami – podkreśla kard. Luis AntonioTagle. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podzielił się z rozgłośnią papieską nadzieją na najbliższe święta oraz skierował słowa zachęty dla cierpiących z powodu pandemii.
Po modlitwie Anioł Pański Franciszek wyraził swoje współczucie dla ludzi morza, których szczególnie dotknęła pandemia koronawirusa.
Aby Jezus narodził się w nas, przygotujmy nasze serce na ugoszczenie Boga – zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. Zachęcił też do obdarowania „kogoś potrzebującego, o którym nikt nie myśli”.
Papież Franciszek z bliska śledzi sytuację w południowym Mozambiku i modli się za udręczonych mieszkańców tego regionu – powiedział po audiencji w Watykanie bp Luiz Fernando Lisboa. Ordynariusz diecezji Pemba przez 40 minut opowiadał Papieżowi o tym, co dzieje się w regionie Cabo Delgado.
Pandemia Covid-19 ograniczy w tym roku obchody świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Surowe restrykcje obowiązywać też będą w pięciu najważniejszych w tym okresie miastach, w Betlejem, Jerozolimie, Nazarecie, w Rzymie i Watykanie.
Rodząc się w Betlejem Bóg zamieszkał pośród nas w sposób rzeczywisty i nieodwołalny. Jest Bogiem z nami, naszym przyjacielem i sprzymierzeńcem przeciwko siłom zła – mówił kard. Raniero Cantalamessa w ostatnim adwentowym rozważaniu dla Papieża i Kurii Rzymskiej
„Waszym zadaniem będzie podjęcie dialogu ze światem, w którym wydaje się, że jest coraz mniej miejsca dla religii” – te słowa Papież skierował do uczestników oraz organizatorów tzw. „Roku studiów teologii” (Theologischer Studienjahr) z opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie, których przyjął na audiencji.
Kosztowne aparaty są przeznaczone głównie do leczenia dzieci.
Papież skierował przesłanie do uczestników sympozjum (w dużej części online), odbywającego się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie.
Kultura troskliwości jest uprzywilejowaną drogą budowania pokoju we współczesnym świecie – wskazuje Franciszek w orędziu na najbliższy Światowy Dzień Pokoju. Będzie on obchodzony 1 stycznia.
Papież Franciszek zaapelował o zapewnienie wszystkim dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 i podstawowych technologii potrzebnych do pomocy chorym i tym którzy są najubożsi i najsłabsi. Apel zawarł w orędziu na Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia.
Specjalny wysłannik papieża Franciszka przybył na Białoruś na spotkanie z Alaksandrem Łukaszenką - poinformował o tym w czwartek rzecznik Watykanu Matteo Bruni.