Proces odnowy się nie zakończył, potrzeba długiego czasu nawracania.
Dziś rano Ojciec Święty po odprawieniu Mszy św. w Domu Świętej Marty odbył planowane spotkania z wyjątkiem audiencji dla grup – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Watykański dyplomata wezwał także rząd w Erytrei do wejścia w konstruktywny i pełen szacunku dialog ze Stolicą Apostolską.
„Wzruszyłem się widząc, jak poruszyły go moje słowa” – napisał po audiencji Paolo Palumbo w mediach społecznościowych.
Odpowiedzialność za przygotowanie wytycznych w sprawie ochrony nieletnich nadal spoczywa na poszczególnych episkopatach i zakonach.
Papież odprawił rano Mszę w kaplicy Domu św. Marty, po czym, jak ma w zwyczaju, pozdrowił każdego z jej uczestników. Ze względu na lekką niedyspozycję odwołał jednak dzisiejsze oficjalne audiencje. Natomiast spotkania w Domu św. Marty odbywają się zgodnie z planem. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostoskiej Matteo Bruni.
Również w stosowaniu nowoczesnych technik cyfrowych trzeba się kierować zasadami etycznymi. Przypomniał o tym Papież w przemówieniu do uczestników watykańskiej konferencji o sztucznej inteligencji.
Franciszek przekazał relikwie św. Klemensa, papieża i męczennika, oraz św. Potyta, męczennika patriarsze Prawosławnego Kościoła Bułgarii.
„Kapłani nie mają być wszechmocni. Są ludźmi grzesznymi, którym przebaczono i jako tacy zostali posłani. Pozwólmy, aby także «rozczarowania» wskazały nam drogę do większego uwielbienia Ojca i pomogły w nowym doświadczeniu siły miłosiernego namaszczenia”.
Popiół na naszych głowach przypomina nam o drodze od życia do prochu, ale też od prochu do życia – powiedział Franciszek w kazaniu podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice św. Sabiny w Środę Popielcową 26 lutego. Wcześniej sprzed kościoła św. Anzelma na Awentynie wyruszyła procesja pokutna ulicami miasta, przy wtórze śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych, do pobliskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie papież przewodniczył Eucharystii, połączonej z posypaniem głów popiołem.
Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej porą grupę Irakijczyków Ojciec Święty wyraził swoją bliskość i zapowiedział, nie precyzując daty, że w tym roku planowana jest jego pielgrzymka do tego kraju.
Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek wyraził bliskość z osobami chorymi z powodu koronawirusa oraz zajmującym się nimi personelem medycznym. Audiencja ze względu na kryzys sanitarny odbyła się na placu św. Piotra, a nie w Auli Pawła VI.
Papież przestrzegał w homilii przed duchem światowości.
Neibawem reforma rzymskiej kurii.
Środowa papieska audiencja generalna odbędzie się na placu Świętego Piotra, a nie - jak zwykle zimą - w watykańskiej Auli Pawła VI. Tę zmianę tłumaczy się zastosowaniem się przez Watykan do podejmowanych we Włoszech kroków prewencji w związku z koronawirusem.
Na znaczenie w Kościele postawy służby zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swej homilii papież nawiązał do dzisiejszych czytań liturgicznych (Jk 4,1-10; Mk 9,30-37) i podkreślił, że życia Ewangelią nie da się pogodzić z kompromisami wobec ducha światowości, pobudzającego do wynoszenia się nad innych i panowania nad nimi.
Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego „ambasadorki misyjnego laikatu”, polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Nihil obstat podpisał kard. Angelo Becciu, prefekt kongregacji.
W Watykanie opublikowano papieskie przesłanie na Wielki Post. Franciszek przypomniał w nim o potrzebie nawrócenia.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły miasto, w którym "wszystko się zaczęło", organizuje cykl wydarzeń jubileuszowych.
„Zachęcam was, abyście pozostali niezłomni w waszych przekonaniach i waszej wierze, aby być pochodnią, która w ludzkie serca wlewa nadzieję” – powiedział Papież do członków stowarzyszenia Pro Petri Sede, których przyjął na audiencji, z okazji ich corocznej pielgrzymki do Rzymu.