Benedykt XVI modlił się, by wstawiennictwo bł. Jakuba z Ghaziru wyjednało umęczonemu i zbyt długo już cierpiącemu Libanowi dar trwałego pokoju.
Beatyfikacja libańskiego kapucyna odbyła się przed południem w Bejrucie. Liturgii przewodniczył w imieniu Papieża kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Homilię wygłosił patriarcha maronicki, kard. Nasrallah Pierre Sfeir. Wskazał on, że wyniesienie do chwały ołtarzy „tytana miłości” – jak nazywa się bł. Jakuba - rozbudziło w Libańczykach nadzieję na to, że w kraju na nowo zagości pokój.
Na beatyfikacji zgromadziły się rzesze wiernych. Prezydent Libanu Michel Sleiman, przedstawiciele rządu na czele z premierem oraz reprezentanci parlamentu. Dziś nie mówiono o polityce, wojnie i problemach. Mówiono o tym jak wiele dobra uczynił dla Libanu i Libańczyków bł. Jakub z Ghaziru, budując szpitale, zakładając szkoły, szukając człowieka, a wszystko to w imię Św. Franciszka z Asyżu.
Na Placu Męczenników w centrum Bejrutu, gdzie miała miejsce uroczystość beatyfikacji dało się odczuć atmosferę odprężenia, chwilę odpoczynku od problemów codzienności. Wszyscy chyba dzisiaj zrozumieli, że dobro zawsze niesie pokój, a zło niesie tylko wojnę i konflikt. To jest przesłanie płynące z beatyfikacji bł. Jakuba i wszyscy mają nadzieję, że będzie ono źródłem refleksji dla rządzących Libanem.
Dla kapucynów prowincji Bliskiego Wschodu jest to także święto ich współbrata. W tej części świata kapucyni zajmują się szkolnictwem, opieką nad chorymi, pracują wśród najbiedniejszych. Dla nich beatyfikacja bł. Jakuba z Ghaziru to impuls do dalszej duchowej walki o człowieka.
Przemawiając na zakończenie uroczystości beatyfikacyjnych w Bejrucie kard. José Saraiva Martins stwierdził, iż bł. Jakub z Ghaziru wpisuje się w cały poczet libańskich świętych. Ich wspólną cechą jest świętość pojmowana jako droga krzyża, czyli wyrzeczeń i cierpień. Z drugiej strony ta sama droga do świętości oznacza osiągnięcie pełni człowieczeństwa, co ukazują zresztą dzieje Kościoła. „Jedyną możliwą formą szczęścia jest właśnie świętość” – stwierdził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.