Maryjny szlak Jana Pawła II

Beatyfikacja Jana Pawła II wzbudziła wśród wierzących ożywioną falę zainteresowania tajemnicą jego świętości. Wielu ze zdumieniem odkrywa, jak profetyczne jest jego nauczanie, które nic nie straciło ze swojej aktualności; jak fascynująca jest duchowość Papieża zawierzenia, wyrażona w prostych słowach: Totus Tuus.

Maryjny szlak Jana Pawła II wiedzie również przez Dolny Śląsk, krainę o niezwykle bogatej, choć złożonej historii. Sanktuarium w Krzeszowie od wieków jest znakiem jedności Kościoła, gromadzącego we wspólnej wierze ludzi różnych języków i narodów. Kiedy w 1997 roku, podczas Mszy św. Na Legnickim Polu, Papież uroczyście ukoronował ikonę Matki Bożej Łaskawej, wypowiedział słowa, które odzwierciedlają jego duchowość, a jednocześnie są wezwaniem dla każdego wierzącego człowieka: „Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi spieszący do Krzeszowskiego Domu Łaski. Niech będzie również znakiem zaproszenia Jezusa i Maryi do królowania w naszych sercach i w życiu naszego Narodu. Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi”.

„Miejsca Święte” w czerwcowym numerze zapraszają do odwiedzenia trzech miejsc kultu oraz kultury w diecezji legnickiej. Zachwycające swoim pięknem Sanktuarium w Krzeszowie, gdzie dwie ogromne wierze bazyliki przebijają niebo, a do świątyni, w której jest przechowywany cudami słynący wizerunek Matki Bożej Łaskawej, zwanej Królową Sudetów, przylega ogromny pocysterski klasztor. Warto także zapoznać się z interesującą historią tego urzekającego miejsca i poznać ludzi, którzy ją tworzyli. W XVI wieku przez Śląsk przeszła fala protestantyzmu, która zniszczyła kilkuwiekowe struktury Kościoła Katolickiego. Krzeszów stawał wówczas się głównym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego prowincji śląskiej, gdzie gromadzili się uczeni, artyści i poeci.

Drugim miejscem, do którego prowadzą nas „Miejsca Święte” jest bazylika mniejsza Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Jej wyniosłą wieżę widać z odległości kilku kilometrów. W tle widnieje Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy. Szczytowym osiągnięciem sztuki barokowej jest ołtarz główny bazyliki, który składa się z trzech pięter.

Trzecim zaś miejscem jest Sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu, które jest związane z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Łączy te dwa miejsca św. Jadwiga, patronka Dolnego Śląska. Wielką rolę odegrały tu również dwa wielkie zakony: benedyktynów i cystersów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg