Program uroczystości

Prezentujemy najnowszą wersję programu uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II

1.  30 kwietnia na terenie antycznego stadionu Circo Massimo w Rzymie odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne (od godz. 20.00), poprzedzające beatyfikację. Jest organizowane przez diecezję rzymską, której Jan Paweł II był biskupem. Czuwanie poprowadzi kard. Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej. Składać się będzie z dwóch części. Pierwsza będzie celebracją wspomnień słów i gestów Jana Pawła II. Rozpocznie się procesyjną intronizacją czczonego w Bazylice Matki Bożej Większej obrazu maryjnego Salus Populi Romani. Następnie uczestnicy czuwania wysłuchają trzech świadectw: zakonnicy Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie uznano za cud przypisywany wstawiennictwu papieża, a także kardynała Stanisława Dziwisza i byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa. Na zakończenie tej części ceremonii zabrzmi pieśń "Totus tuus", skomponowana na 50. rocznicę święceń Karola Wojtyły. W części drugiej czuwania modlitewnego uczestnicy odmówią różańcowe tajemnice światła. Dzięki telemostowi nastąpi połączenie z pięcioma sanktuariami, które odwiedził Papież-Polak: z sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach (z którym związano modlitwę w intencji młodzieży), Kawekamo-Bugando w Tanzanii, Harissą w Libanie, Guadalupe w Meksyku i z Fatimą. Pod koniec tej części wierni wysłuchają – za pośrednictwem łączy telewizyjnych - modlitwy oraz błogosławieństwa papieża Benedykta XVI.
2. Uroczystości beatyfikacyjne w niedzielę 1 maja na Placu św. Piotra rozpoczną się o godz. 10.00. Mszy św. przewodniczyć będzie Ojciec Święty Benedykt XVI. Od godz. 9.00 rozpocznie się przygotowanie modlitewne. Zostanie odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego, zakończona śpiewem po polsku: „Jezu, ufam Tobie!” Wierni będą wpuszczani na Plac św. Piotra w dniu beatyfikacji od godz. 5.30. Ponieważ nie ma biletów, obowiązuje zasada pierwszeństwa. Wpuszczaniem wiernych na Plac św. Piotra i w okolice Watykanu kierować będą odpowiednie służby porządkowe. Kapłani nie będą mogli koncelebrować. W rejonie Placu świętego Piotra i prowadzącej do Watykanu alei ustawionych zostanie 14 telebimów.
3. Od 29 kwietnia do 1 maja rana zamknięta trumna ze szczątkami Jana Pawła II będzie stała przy grobie świętego Piotra w podziemiach Bazyliki. W niedzielę przed Mszą beatyfikacyjną trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki i ustawiona przed Ołtarzem Konfesji. Trumna nie zostanie otwarta. Oddanie czci doczesnym szczątkom nowego Błogosławionego przez wiernych będzie możliwe po Mszy beatyfikacyjnej. Trumna zostanie wystawiona aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych, którzy będą chcieli oddać hołd beatyfikowanemu papieżowi. Bazylika będzie otwarta także w nocy.
4.  Msza dziękczynna za beatyfikację sprawowana będzie 2 maja. Rozpocznie się o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczy jej będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu. Kapłani mogą włączyć się do koncelebry.
5.  W dniu 3 maja, w uroczystość M.B. Królowej Polski, w Bazylice Santa Maria Maggiore o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Wszyscy Polacy obecni tego dnia w Rzymie są zaproszeni do uczestnictwa w tym szczególnym polskim dziękczynieniu. 
6. Złożenie doczesnych szczątków nowego Błogosławionego w Kaplicy św. Sebastiana odbędzie się 5 maja w formie prywatnej. Uroczystość nie będzie dostępna dla pielgrzymów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg