50 lat encykliki "Fidei Donum"

Radio Watykańskie/J

publikacja 22.04.2007 09:43

Pół wieku temu 50 lat temu Pius XII ogłosił encyklikę "Fidei Donum", stanowiącą przełom w działalności misyjnej. Wcześniej misje uważano za domenę zakonników. Papież poprosił biskupów o posyłanie do pracy misyjnej, zwłaszcza w Afryce, księży diecezjalnych.

„Encyklika miała ogromne znaczenie dla pogłębienia świadomości, że kapłan nie jest święcony tylko dla diecezji, ale dla Kościoła powszechnego” – podkreśla ks. Tadeusz Wojda SAC, z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. – Dokument ten zwrócił też uwagę na misyjność całego Kościoła: Kościół uniwersalny realizuje się i ukonkretnia w Kościołach partykularnych, które ze swej natury także są misyjne i odpowiedzialne za głoszenie Ewangelii, za szerzenie Królestwa Bożego.

Ks. Wojda w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego zaznaczył, że na apel Papieża odpowiedziało wielu biskupów, wyjechało bardzo dużo misjonarzy z różnych diecezji, głównie europejskich i Ameryki Północnej. Udali się głównie do Afryki, ale też do Azji i Ameryki Łacińskiej. Powstały lokalne hierarchie, nowe diecezje, parafie, bardzo wiele stacji misyjnych. „Mogę powiedzieć, że na ponad 50 tys. księży diecezjalnych, którzy ogólnie pracują na terenach misyjnych około 5 tys. tą są właśnie misjonarze „fidei donum”. Natomiast, jeżeli chodzi o księży polskich, wg statystyk z 2006 r., jest ich ok. 600” – powiedział ks. Wojda.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona