Czas spędzony z chorym to czas święty

W orędziu na Światowy Dzień Chorego, który Kościół katolicki obchodzi 11 lutego, papież Franciszek napisał, że czas spędzony u boku chorego jest "czasem świętym". W opublikowanym we wtorek przesłaniu kłamstwem nazwał tendencję do podkreślania "jakości życia".

W orędziu na XXIII Światowy Dzień Chorego, którego hasłem są słowa z Księgi Hioba: "Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi", papież zwrócił uwagę na znaczenie "mądrości serca", czyli służby bliźniemu i trwania przy nim.

Mądrość ta, jak napisał Franciszek, "nie jest wiedzą teoretyczną, abstrakcyjną, wynikiem rozumowania". Jest ona skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i wolna od obłudy - dodał.

"Jakże wielu chrześcijan także dziś świadczy, nie słowami, ale swoim życiem, zakorzenionym w szczerej wierze, że są +oczami niewidomego+ i +nogami chromego+"- zauważył Franciszek. Taką postawę i troskę o chorych, często ciężką i męczącą, papież nazwał "drogą uświęcenia".

"Jakież wielkie kłamstwo kryje się natomiast w niektórych wyrażeniach, które kładą nacisk na tzw. jakość życia, przekonując do uwierzenia, że życie poważnie dotknięte chorobą nie jest warte dalszej egzystencji" - dodał papież.

Wyraził żal, że obecnie często zapomina się o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego. Ludzie żyją w pośpiechu, nawale obowiązków i w ten sposób łatwo zapominają o wartości bezinteresownej opieki nad bliźnim - stwierdził Franciszek.

Mianem "absolutnego priorytetu" papież określił konieczność służenia innym. Przypomniał, że to jedno z dwóch głównych przykazań stanowiących "fundament wszelkich norm moralnych".

Mądrość serca - jego zdaniem - oznacza też solidarność z bliźnim bez osądzania go, bez usiłowania nawracania drugiej osoby; "jest wolna od fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się z dokonanego czynu" - dodał.

Franciszek wyraził przekonanie, że nawet wówczas, gdy choroba, samotność i niepełnosprawność dominują w życiu, takie doświadczenie bólu może stać się "uprzywilejowanym czasem łaski i źródłem do uzyskania i umocnienia mądrości serca". Wierni, jak podkreślił papież, powinni ją przyjąć i rozwijać w sobie.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w 1992 roku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg