Relikwie bł. ks. Popiełuszki w panteonie

Odwiedzając Rzym warto zajrzeć do wyjątkowego miejsca, jakim jest Bazylika św. Bartłomieja Apostoła na Wyspie Tyberyjskiej w pobliżu Zatybrza. Znajdują się tam relikwie męczenników, ofiar współczesnych prześladowań.

Bazylika nazywana jest „mauzoleum nowych męczenników”, gdyż chodzi tu o chrześcijan, którzy zginęli za wiarę w XX i XXI wieku. To polski Papież, Jan Paweł II, w 1993 roku przekazał kościół Wspólnocie św. Idziego z zamiarem stworzenia tam miejsca pamięci o chrześcijanach różnych wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów, anglikanów, którzy oddali życie za wiarę. Ojcu Świętemu zależało bowiem bardzo na tym, by także w męczeństwie podkreślić wymiar ekumeniczny świadectwa wiary.

Rzymska bazylika od niepamiętnych czasów była miejscem, w którym szczególnie czczono relikwie świętych. Wśród najstarszych są tam do dzisiaj m.in. doczesne szczątki św. Bartłomieja Apostoła czy ewangelizatora naszego kraju św. Wojciecha. Kiedy w 1998 roku Jan Paweł II utworzył «Komisję ds. nowych męczenników», która zebrała się w tym kościele, w ciągu dwóch lat otrzymała ona dokumentację dotyczącą 12, 5 tys. przypadków.

Do szczególnych relikwii ostatnich lat znajdujących się w Bazylice należy z pewnością Biblia, którą miał w swoim pokoju pakistański minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti zamordowany w 2011 r. Jest tam także mitra bp. Luigiego Padovese OFMCap. zabitego w Turcji w 2010 r. czy mszał arcybiskupa San Salvador, Oscara Romero, zamordowanego w 1980 r. Do tego szczególnego panteonu relikwii jesienią bieżącego roku przywieziony zostanie kamień, którym obciążone zostało wrzucone do Wisły w 1984 r. ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności” i ludzi pracy w naszym kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg