Kościół zyska na przejrzystości finansów

O sprawniejszym administrowaniu majątkiem kościelnym w diecezjach dyskutowali dziś ekonomowie reprezentujący poszczególne metropolie podczas spotkania w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Zebraniu przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

O sprawniejszym administrowaniu majątkiem kościelnym w diecezjach dyskutowali dziś ekonomowie reprezentujący poszczególne metropolie podczas spotkania w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Zebraniu przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc przypomniał w rozmowie z KAI, że akty normatywne odnoszące się do zasad administrowania majątkiem kościelnym zawarte są zarówno w Kodeksie Prawa Kanonicznego, jak i w dokumentach synodów poszczególnych diecezji. Należy je jednak uporządkować i uszczegółowić. - Chcemy się zastanowić nad tym, jak być powinno, jak należy zgodnie z prawem idealnie zarządzać majątkiem kościelnym – powiedział KAI metropolita katowicki.

Jak wyjaśnił KAI ks. Konrad Zygmunt, wice-ekonom archidiecezji poznańskiej, chodzi też o ustalenie, jak zarządzać finansami kościelnymi na poziomie metropolii w szybko zmieniającej się rzeczywistości prawnej i ekonomicznej naszego kraju. – Jest olbrzymia ilość ustaw, nowelizacji ustaw i rozporządzeń, które co pół roku ulegają zmianom. Drobna, wydawałoby się, zmiana w ustawie powoduje konsekwencje w innych przepisach – tłumaczy.

- Chcemy wszyscy żyć w stabilnej rzeczywistości prawnej. Jednak niektóre przepisy, które powstały np. 5-6 lat temu, dziś już się nie sprawdzają – uważa ks. Zygmunt. Dlatego - jak dodaje - aneks do uchwał Synodu byłby zbiorem „konkretnych wskazówek, jak postępować”. – Dokument sprawi, że w jednej diecezji będą wymagane większe zmiany, w innej tylko poprawki – dodał.

Zebrane przez ekonomów propozycje zostaną opracowane w formie dokumentu, który stanie się aneksem do uchwał II Synodu Plenarnego. Decyzję taką podjęli biskupi diecezjalni na ubiegłorocznym spotkaniu na Jasnej Górze. Abp Skworc mówił tam, że na finansowej przejrzystości Kościół może tylko zyskać. Jego zdaniem byłoby dobrze, gdyby każda diecezja publikowała swój roczny bilans. Dziś zależy to od ordynariusza danej diecezji.

„Część informacji na temat finansowania zawsze będzie jawna, ponieważ dotyczy funduszy zewnętrznych. Tam jest pełna jawność, wszystko jest kontrolowane i publikowane. Informacje o innych funduszach nie są publikowane z prostych przyczyn, choćby ze względu na wolę ofiarodawcy. Ale wszystko zależy od danej diecezji” – wyjaśnia ks. Zygmunt.

Jego zdaniem, polskie parafie bardzo szybko uczą się przejrzystego administrowania posiadanym majątkiem, a to dzięki dobrym relacjom między duchownymi, radą parafialną a wiernymi. - Tam nie ma problemu jawności, rady dobrze wiedzą, jakie są dochody parafii, jaka jest ofiarność parafian, znają lokalną rzeczywistość ekonomiczną – podkreślił.

Ks. Zygmunt powiedział, że diecezje mają bardzo różne modele zarządzania majątkiem kościelnym i na razie trudno sobie wyobrazić, aby Kościół w Polsce przyjął ujednolicony sposób administracji finansowej.

Zespół do opracowania zasad zarządzania finansami Kościoła w Polsce tworzą ekonomowie reprezentujący czternaście metropolii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg