Katolicy na Cyprze mają nadzieję, że papieska wizyta będzie dla nich czasem nadziei i wiary. Mówi o tym maronicki arcybiskup Cypru, Salim Sfeir. Wyspa ta nadal przeżywa bowiem dramat podziału. Od 1974 r. jej północna część jest okupowana przez Turcję.
Papież Franciszek zainaugurował otwarcie przestrzeni wystawienniczej w Bibliotece Watykańskiej. W nowych salach zaprezentowano wielkoformatowe prace rzymskiego artysty Pietra Ruffo, zainspirowane papieską encykliką Fratelli Tutti. Ich głównym motywem jest mapa. „Ludzkość potrzebuje dziś punktów odniesienia, by odnaleźć się w złożonej teraźniejszości” – podkreślił artysta podczas wernisażu z udziałem Ojca Świętego.
Wizyta Papieża w Grecji będzie przede wszystkimi apelem o wiarę – uważa katolicki arcybiskup Aten Theodoros Kontidis. Komentując ogłoszoną wczoraj podróż apostolską do Grecji i na Cypr, przypomina on, że Franciszek jest przede wszystkim przywódcą religijnym, zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. „Jego słowa odwołują się do Chrystusa i do Ewangelii, są wezwaniem do otwarcia na Boga i bliźniego” – dodaje abp Kontidis.
Papież spotkał się dziś na audiencji z przedstawicielami stowarzyszenia Retrouvaille (fran. „odnaleźć się”), zrzeszającego małżeństwa, które doświadczyły kryzysu oraz uzdrowienia zranień nim spowodowanych. Franciszek zwrócił uwagę, że kryzys jest okazją do zrobienia skoku jakościowego we wzajemnej relacji, pomaga wzrastać oraz zobaczyć to, czego potrzebujemy, aby nie popaść w konflikt.