Po raz pierwszy w czasie obecnego Synodu Biskupów rozpoczęto obrady w grupach roboczych, zwanych po łacinie circuli minores - „kręgi mniejsze".
Za powolnym odejściem od udzielania Komunii na rękę podczas Mszy opowiada się arcybiskup Karagandy w Kazachstanie Jan Paweł Lenga.
Ostrzeżenia przed ewentualnymi wypaczeniami i nadużyciami ze strony celebransów w czasie sprawowania liturgii eucharystycznej znalazły się w wypowiedziach szeregu ojców synodalnych w czasie kongregacji generalnej 4 października.
Nadużycia w sposobie sprawowania liturgii oraz coraz większy rozdźwięk między wiarą, a życiem - stały w centrum wypowiedzi ojców synodalnych.
Żółta koszulka z napisem „Jezus w centrum", w ręku Pismo św. i kolorowe broszurki z materiałami na temat Eucharystii - to ewangelizacyjne wyposażenie młodzieży, która od 4 października przez najbliższy tydzień mówić będzie na ulicach Rzymu o sensie Eucharystii.
O przepaści jaka istnieje między wiarą, a życiem chrześcijan - mówił podczas sesji synodalnej abp William Joseph Levada.
Na trwającym w Rzymie synodzie biskupów pojawiły się głosy o możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn.
Wystąpienie napisałem po włosku, ale wam proponuję jego łacińską wersję - tak Patriarcha Wenecji kard. Angelo Scola wprowadził swoje synodalne wystąpienie.
Niespodziewanie w czasie pierwszej konferencji prasowej podczas synodu abp. Pierre-Antoine Paulo z Haiti stwierdził, że „do komunii św. powinni móc przystępować także ludzie rozwiedzeni".
Przypomnienie znaczenia kolegialności oraz wkładu Jana Pawła II w przygotowanie obecnego synodu charakteryzowało pierwszą sesję publiczną, która rozpoczęła roboczą część XI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego Eucharystii.