Za zgodą Benedykta XVI w Watykanie opublikowano nieoficjalną wersję propozycji końcowych XI Zgromadzenia Generalnego Synodu Biskupów.
Synod ukazał, że kolegialność hierarchiczna w Kościele nie jest tylko pustym słowem, ale staje się konkretnym faktem- podkreślił kard. Angelo Scola.
Nadzieje na pełną jedność Kościoła w Chinach oraz życzenia rozkwitu wspólnot kościelnych w tym kraju - znalazły się w specjalnym liście, jaki ojcowie synodalni wystosowali do czterech chińskich biskupów, którzy nie mogli przybyć do Watykanu na synod.
22 października ojcowie synodalni wezmą udział w dwóch kongregacjach generalnych podczas których przegłosują popozycje końcowe synodu.
Benedykt XVI przyjął na prywatnych audiencjach 20 października 7 ojców synodalnych.
Podsumowanie obrad XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat Eucharystii zostało ujęte w 50 "propositiones".
O zniesieniu barier architektonicznych w kościołach i potrzebie większej integracji niepełnosprawnych dyskutowali w grupach roboczych ojcowie synodalni.
Benedykt XVI otrzymał "Enchirydion Synodu Biskupów". Znajdują się w nim wszystkie dokumenty synodalne z lat 1965 - 1988.
Chińscy biskupi przeprosili Benedykta XVI i ojców synodlanych za to, że nie mogli przybyć na Synod. Wyrazili też nadzieję na szybkie nawiązanie relacji dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską.
Trzeci tydzień obrad Synodu Biskupów odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Dyskutowane są propozycje stanowiące podstawę przyszłej adhortacji apostolskiej. Opracowywane jest także orędzie końcowe Synodu.