Świat potrzebuje mężczyzn i kobiet nie zamkniętych, lecz napełnionych Duchem Świętym - powiedział Franciszek w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
"Trwanie w Bogu i Jego miłości, aby głosić słowem i życiem zmartwychwstanie Jezusa, świadcząc jedność między nami i miłość wobec wszystkich. To czyniły cztery ogłoszone dziś święte a ich jaśniejący wzór jest wyzwaniem dla naszego życia chrześcijańskiego" - mówił Franciszek podczas dzisiejszej Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie. Papież ogłosił świętymi cztery zakonnice żyjące w XIX i na początku XX wieku.
Homilia papieża Franciszka, wygłoszona podczas pierwszych nieszporów Niedzieli Miłosierdzia w Bazylice Watykańskiej, 11 kwietnia 2015 r.
„Tylko Bóg może wypełnić te puste przestrzenie, jakie zło otwiera w naszych sercach i w naszej historii. To Jezus, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu wypełnia otchłań grzechu otchłanią swego miłosierdzia” - powiedział papież w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w związku z setną rocznicą ludobójstwa Ormian.
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia to czas leczenia ran, świadczenia bliskości Boga, zaoferowania każdemu drogi przebaczenia i pojednania...
Do zachwytu i kontemplacji misterium Zmartwychwstania Pana zachęcał Franciszek podczas liturgii Wigilii Paschalnej odprawianej w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
„W Tobie Boża Miłości widzimy dziś nadal naszych braci prześladowanych,” - powiedział Ojciec Święty w medytacji kończącej Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum.
W Wielki Czwartek 2 kwietnia w położonej na terenie rzymskiego więzienie Rebibbia kaplicy pw. Ojcze Nasz papież odprawił Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, podczas której wygłosił improwizowane kazanie i umył nogi 12 skazanym
O znaczeniu zmęczenia w życiu duchownych mówił Franciszek podczas Mszy św. Krzyżma, sprawowanej w bazylice watykańskiej. "Proszę was módlmy się o łaskę nauczenia się być zmęczonymi, ale dobrze zmęczonymi!" - powiedział papież.
Do wyboru drogi pokory a nie sukcesu zachęcał papież Franciszek podczas uroczystości Niedzieli Palmowej nazywanej także „Niedzielą Męki Pańskiej".