Stolica Apostolska wydała kolejny komunikat w sprawie spotkania modlitewnego w intencji pokoju na świecie w Asyżu.
Jak dotąd zgłosiło się 30 delegacji chrześcijańskich. Przemówienie wygłosi m.in. Rowan Williams Arcybiskup Canterbury, Bartłomiej I, Patriarcha Ekumeniczny z Konstantynopola, arcybiskup Cypru, oraz Kiryl, z patriarchatu moskiewskiego. Na spotkanie przyjadą także żydzi, hindusi, buddyści. Po raz pierwszy w historii będzie też pięciu przedstawicieli ateistów.
Wiadomo też, o czym donosi włoska prasa, po raz pierwszy przyjazdu na spotkanie odmówili muzułmanie z uniwersytetu Al-Azhar z Kairu, największego ośrodka teologicznego sunnitów. Są oni nadal „poirytowani" papieskim wystąpieniem z ubiegłego roku wobec korpusu dyplomatycznego.
Przywódcy religijni przyjadą do Asyżu specjalnym pociągiem z Rzymu. W Bazylice Dolnej Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, przewidziano dwa wystąpienia papieża, projekcję filmu z pierwszego spotkania modlitewnego w Asyżu w 1986 roku. Ważnym punktem spotkania, jak zawsze, będzie uroczysta procesja do bazyliki Św. Franciszka, w części górnej. Procesję zakończy spotkanie na placu św. Franciszka przed bazyliką.
Włoski „Messagero”, a za nim kilka dzienników europejskich podaje jakoby tym razem imię Boga nie miało paść wspólnie z ust wyznawców różnych religii. Jak sugeruje dziennik, takie miałoby być życzenie papieża, by uniknąć „zamieszania i wrażenia synkretyzmu religijnego”.
W biurze prasowym Stolicy Apostolskiej nie potwierdzono nam takiej wiadomości. Modlitwa o pokój będzie w różnych miejscach miasteczka. Benedykt XVI spotka się także na nieszporach w intencji pokoju z chrześcijańskimi przywódcami religijnymi w Bazylice Św. Piotra, w Watykanie, w wigilię Dnia Modlitw o Pokój w Asyżu.
Przeczytaj komentarz Burza wokół Asyżu
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.