Tak zdecydowali kardynałowie.
Jak poinformował mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli, w środę o godz. 9.00 trumna z ciałem Ojca Świętego Franciszka zostanie przeniesiona z kaplicy w Domu Świętej Marty do Bazyliki Watykańskiej.
Obrzęd przeniesienia ciała Ojca Świętego z kaplicy w Domu Świętej Marty do Bazyliki Watykańskiej zostanie odprawiony zgodnie z przepisami zawartymi w ubiegłorocznym uaktualnionym dokumencie dot. papieskich ceremonii pogrzebowych Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Rozpocznie się on modlitwą, której w kaplicy Domu Świętej Marty będzie przewodniczył kamerling, kard. Kevin Farrell.
Następnie procesja, w której będzie niesiona trumna z ciałem Ojca Świętego, wyjdzie z Domu Świętej Marty i, przechodząc przez watykański Plac Pierwszych Męczenników Rzymskich i pod Łukiem Dzwonów (Arco delle Campane), uda się do Bazyliki Watykańskiej, do której wejdzie głównymi drzwiami.
W Bazylice św. Piotra kard. Farrell będzie przewodniczył Liturgii Słowa, odprawionej przy ołtarzu konfesji św. Piotra. Po jej zakończeniu uczestniczący w obrzędzie przeniesienia i wierni, przybywający do świątyni, będą mogli oddać hołd Ojcu Świętemu, modląc się przy jego trumnie.
Decyzję o dacie przeniesienia ciała Ojca Świętego, którą podjęli kardynałowie, zebrani dziś rano na kongregacji generalnej, przekazał z ich polecenia mistrz papieskich ceremonii liturgicznych abp Diego Ravelli.
Po zakończeniu obrzędu przeniesienia trumny zmarłego Ojca Świętego do Bazyliki św. Piotra, który odbędzie się jutro (23 kwietnia) o godz. 9:00, wierni będą mogli oddać hołd zmarłemu Papieżowi od środy do piątku.
Bazylika św. Piotra pozostanie otwarta dla osób, które będą chciały osobiście pożegnać zmarłego Ojca Świętego Franciszka przez kolejne dni w następujących godzinach: środa, 23 kwietnia (od 11:00 do 24:00), czwartek, 24 kwietnia (od 7:00 do 24:00), piątek, 25 kwietnia (od 7:00 do 19:00).
Przypadkowi przechodnie pozdrawiali Ojca Świętego, a ten błogosławił im przez okno pojazdu.
Mały kościół przy jednej z bram do Watykanu jest bliski Papieżowi Leonowi XIV.
„Uderzyła mnie jego umiejętność słuchania i spokój w podejmowaniu decyzji”.
Wspomniał także o „geograficznej różnorodności Kościoła katolickiego”.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.