Podczas 26. ŚDM w Madrycie Benedykt XVI skupi się na trudnej sytuacji młodzieży żyjącej obecnie w atmosferze niestałości i niepewności – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.
Zapowiedział to dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi na konferencji prasowej 12 sierpnia w Watykanie. Papież przebywać będzie w stolicy Hiszpanii w dniach 18-21 bm. Ojciec Święty udaje się tam na ŚDM, „aby zanieść całej młodzieży świata niezwykle pozytywne i zobowiązujące orędzie” – dodał włoski jezuita. Wskazał, że hasło XXVI ŚDM: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” jest jednym z głównych tematów obecnego pontyfikatu i „wydaje się być szczególnie ważne zwłaszcza dla młodych”, szukających kierunku swojego życia.
Będzie to 20. podróż zagraniczna Benedykta XVI, 14. w Europie i 3. do Hiszpanii. Dotychczas jednak papież nie odwiedził jeszcze Madrytu. Za to dwukrotnie już uczestniczył w ŚDM: w Kolonii w 2005 r. i w Sydney w 2008 r.
Przedstawiając program papieskiej podróży apostolskiej, ks. Lombardi wskazał na pewne nowości w nim zawarte. Ojciec Święty spotka się z różnymi grupami młodzieży: młodymi nauczycielami akademickimi, osobami konsekrowanymi, seminarzystami, niepełnosprawnymi i wolontariuszami. Na ŚDM będzie obecna piąta cześć światowego episkopatu (800 biskupów). Benedykt XVI po raz pierwszy weźmie udział w całej Drodze Krzyżowej z młodzieżą (dotychczas tylko ją rozpoczynał). Ponadto po raz pierwszy na rozpoczęcie ŚDM zostanie odprawiona Msza św. według formularza o bł. Janie Pawle II.
Odnosząc się do planowanych w Madrycie demonstracji przeciwko papieżowi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przypomniał, że podobne inicjatywy były organizowane w przeszłości, m.in. na Malcie i w Wielkiej Brytanii. Osoby o innych poglądach wykorzystują bowiem taką okazję, aby było o nich głośno. Nie stanowi to Jednak – według ks. Lombardiego – powodu do szczególnej troski, biorąc pod uwagę, że stanowi to część życia krajów demokratycznych. "Ci, którzy są przeciw, mówią o tym swobodnie i we właściwy sposób, ale o wiele liczniejsze są osoby zadowolone z tego, że zobaczą papieża" – wskazał ks. Lombardi.
Podczas konferencji potwierdzono również informację, że kolejne międzynarodowe obchody Światowego Dnia Młodzieży odbędą się za dwa lata w Rio de Janeiro.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.