Słoweński arcybiskup Ivan Jurkovicz, mianowany przed pięciu miesiącami nuncjuszem w Federacji Rosyjskiej, złożył wczoraj prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi listy uwierzytelniające. Uczynił to wraz z 10 nowymi ambasadorami różnych państw afrykańskich, latynoamerykańskich i azjatyckich.
Przemawiając do całej grupy dyplomatów, szef państwa podkreślił historyczne związki Rosji ze Stolicą Apostolską, rozwijające się dynamicznie, obecnie już w formie pełnych oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Podkreślił, że stanowisko obu stron jest bliskie w wielu sprawach, także co do kwestii moralnych i priorytetów prawnych we wzajemnych relacjach między państwami. Prezydent Miedwiediew wyraził przekonanie, że na tej podstawie można wiele zrobić dla rozwoju kontaktów między ludźmi różnych wyznań i kultur celem rozwiązania najpilniejszych współczesnych problemów humanitarnych.
Składając listy uwierzytelniające, abp Jurkovicz rozpoczął oficjalnie swą misję dyplomatyczną w odniesieniu do państwa rosyjskiego. Na płaszczyźnie kościelnej funkcje nuncjusza pełni tam już od maja, gdy przybył do Moskwy i koncelebrował Mszę dla tamtejszych katolików z miejscowym arcybiskupem Paolo Pezzim. 59-letni słoweński duchowny został przed 10 laty nuncjuszem na Białorusi, a przez ostatnich siedem lat zajmował to samo stanowisko na Ukrainie. Wcześniej, w latach 90. ubiegłego wieku, pracował w papieskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Moskwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.