Listy uwierzytelniające nuncjusza w Moskwie

Słoweński arcybiskup Ivan Jurkovicz, mianowany przed pięciu miesiącami nuncjuszem w Federacji Rosyjskiej, złożył wczoraj prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi listy uwierzytelniające. Uczynił to wraz z 10 nowymi ambasadorami różnych państw afrykańskich, latynoamerykańskich i azjatyckich.

Przemawiając do całej grupy dyplomatów, szef państwa podkreślił historyczne związki Rosji ze Stolicą Apostolską, rozwijające się dynamicznie, obecnie już w formie pełnych oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Podkreślił, że stanowisko obu stron jest bliskie w wielu sprawach, także co do kwestii moralnych i priorytetów prawnych we wzajemnych relacjach między państwami. Prezydent Miedwiediew wyraził przekonanie, że na tej podstawie można wiele zrobić dla rozwoju kontaktów między ludźmi różnych wyznań i kultur celem rozwiązania najpilniejszych współczesnych problemów humanitarnych.

Składając listy uwierzytelniające, abp Jurkovicz rozpoczął oficjalnie swą misję dyplomatyczną w odniesieniu do państwa rosyjskiego. Na płaszczyźnie kościelnej funkcje nuncjusza pełni tam już od maja, gdy przybył do Moskwy i koncelebrował Mszę dla tamtejszych katolików z miejscowym arcybiskupem Paolo Pezzim. 59-letni słoweński duchowny został przed 10 laty nuncjuszem na Białorusi, a przez ostatnich siedem lat zajmował to samo stanowisko na Ukrainie. Wcześniej, w latach 90. ubiegłego wieku, pracował w papieskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w Moskwie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ROSJA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.