Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej APSA przedstawiła sprawozdanie finansowe za rok 2023. Osiągnięto 45,9 mln euro zysków. 37,9 mln przekazano na finansowanie misji Papieża, czyli utrzymanie watykańskich dykasterii, a pozostałe 7,9 mln na zwiększenie aktywów własnych.
Dochód w wysokości 27,6 mln osiągnięto z papierów wartościowych. Jak zaznaczono w komunikacie, Watykan zarządza papierami wartościowymi w celach niespekulacyjnych, o niskim ryzyku i sprawdzonym wpływie społecznym, zgodnie z nauką społeczną Kościoła. APSA inwestowała swoje fundusze w międzynarodowe papiery wartościowe, papiery wartościowe o stałym dochodzie i inne aktywa finansowe. W 2023 r. w kontekście wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej preferowano podejście bardziej defensywne.
Drugim podstawowym źródłem dochodów są nieruchomości. APSA zarządza ponad 5 tys. nieruchomości. 4,249 znajduje się we Włoszech, a 1200 za granicą: w Londynie, Paryżu, Genewie i Lozannie. 19,2 proc. nieruchomości jest wynajmowanych za czynsze wolnorynkowe, 10,4 proc. za czynsze subsydiowane, a 70,4 proc. za czynsze zerowe.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.