Demokratyczny sceptycyzm to poważna choroba

Choć w ostatnich dziesięcioleciach demokracja rozprzestrzeniła się na całym świecie to dziś zadaje się cierpieć na niebezpieczną chorobę, jaką jest demokratyczny sceptycyzm – napisał papież we wprowadzeniu do antologii swych tekstów na temat demokracji.

Wyjaśnia, że sceptycyzm ten wynika z trudności, jakie ma dziś demokracja z radzenia sobie ze złożonością współczesnych czasów.

Franciszek podkreśla jednak, że niezaprzeczalną wartością demokracji jest bycie razem, fakt, że wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom. „Problemy, z którymi się borykamy – pisze Papież - należą do wszystkich i dotyczą wszystkich. Demokracja to dyskutowanie o nich razem i świadomość, że tylko razem możemy znaleźć rozwiązanie tych problemów. Ponieważ w społeczności takiej jak ludzka, człowiek nie ratuje się sam”. I to właśnie, jak podkreśla Ojciec Święty, jest sercem demokracji: fakt, razem jest lepiej, ponieważ samotnie jest gorzej i smutniej. „Razem oznacza – pisze Papież - że jeden plus jeden to nie dwa, ale trzy, ponieważ uczestnictwo i współpraca tworzą to, co ekonomiści nazywają wartością dodaną, tj. pozytywne i niemal konkretne poczucie solidarności”.

Franciszek zaznaczył, że to właśnie uczestnictwo jest istotą demokracji. W reżimie dyktatorskim nikt w niczym nie uczestniczy, wszyscy biernie się przyglądają – przypomniał Papież, dodając, że uczestnictwo jest też wymogiem demokracji. Nie wolno być biernym, trzeba spełnić swoją powinność, konfrontować się, wnosić swój udział, własne ideały, pytania. Mówiąc o kwestiach, które wymagają dziś takiego demokratycznego zaangażowania, wspomniał o wyzwaniu migracji, demograficznej zimie i pokoju.

Wydana przez watykańskie wydawnictwo LEV i dziennik „Il Piccolo” antologia papieskich tekstów nosi tytuł: „Al cuore della democrazia – W sercu demokracji”. Została opracowana z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbywa się w Trieście i w którego zakończeniu Franciszek weźmie jutro udział.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, ŚWIAT

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg